Historie skupiny Big Zero
Vznik skupiny se datuje na rok 2003 v městě Kvíčovice (býv. okres Domažlice). Zakládajícími členy byli: Saša Moudrý ml. - bicí, Pepa Bauer - basa, David Bauer - kytara, zpěv, Zdeněk Volný - klávesy, zpěv, Michal Trübenbach - zpěv. V roce 2008 vydává skupina CD - Vyženeme krávy a krátce na to ukončuje svoji činnost. Většina členů bývalé skupiny Big Zero společně s Albinem Bujňákem (zpěv) a Láďou Horáčkem (klávesy) dávají za vznik nové skupině Medy Gang, ale to už je jiná historie.
Složení skupiny před ukončením činnosti:

Michal Trübenbach - zpěv
Láďa Kohout - kytara, zpěv
David Bauer - kytara
Venca Krištof - bicí, zpěv
Honza Mareček - basa
Zdeněk Volný - klávesy
Láďa Kohou v rozhovoru pro Domažlický deník.

K hraní se vrátil po dvaceti letech

Patří k pamětníkům bigbítu v 70. letech, kdy hrál v tehdy velmi známé skupině Dynamit. Kytarista Ladislav Kohout z Hradiště se po dvacetileté pauze k rockové hudbě vrátil, teď již druhým rokem objíždí štace se skupinou Medy band.

Ladislav Kohout přiznává, I že se k hraní dostal poměrně pozdě, až v patnácti letech na střední škole v Kraslicích, za­měřené na výrobu hudebních nástrojů. "Tam byli lidé z celé republiky a v podstatě každý na něco hrál. Tedy spousta muzikantů, na intru byla po­řád po ruce nějaká 'španěla ' , kterou se dalo zabrnkat. To byly mé začátky, kdy jsem se naučil pár akordů a byl jsem postupně schopný zahrát pís­ničku. "

Po škole pracoval v kon­strukčním oddělení podniku v Hořovicích, kde se kytary navrhovaly. "Například kytara Diamant, zdejší kopie Gibsona Les Paul, to byla moje práce. Nástroje jsem tam poznal dů­kladněji a mohl jsem si kytaru i vyrobit."

Až v té době se vlastně se­známil s elektrickou kytarou. "Na Zíchově a v Kolovči jsme dali dohromady první kapelu se Zbyňkem Lucákem, zkou­šeli jsme u nich na dvoře. Ná­zev byl Cow Bells," vzpomíná Ladislav Kohout. "V zíchov­ském kulturáčku jsme hrávali, máti tam měla hospodu, bylo to víceméně načerno."

Později se dal dohromady ve Staňkově dohromady s Adi­bem Ghali. "Ten mě toho hod­ně naučil, hrával profesionál­ně jako nájemný kytarista. Po­zději přišel Pavel Dufek, Zby­něk Lucák se vrátil z vojny a kapela byla na světě. Chtěli jsme původně název Moby Dick, ale ten se pánům z pře­hrávkové komise nelíbil, a tak nám sami vybrali Dynamit. V sestavě se vystřídalo víc klu­ků, třeba Karel Souček ze Sto­da nebo Jarda Freisleben ze Staňkova. Převážně jsme hráli na Zíchově, kde byla naše zá­kladna. Ale měli jsme i někte­ré opravdu zvláštní akce, jako 1. máj ve Staňkově, kde jsme někdy koncem 70. let hráli před národním výborem. V té době to bylo hodně zvláštní."

Ladislav Kohout na tuto do­bu vzpomíná jako na nejlepší muzikanstká léta. "Skoro všechno bylo zakázané, ale my jsme si toho zase hodně užili," směje se kytarista. "Zlom nastal, když Dufek a zvukař Standa Binder dostali lano z Prahy. Ti když odešli, kapela se začala sypat. Se Zbyňkem Lucákem jsme se ji ještě snažili udržet, tehdy při­šel například Láďa Hrbáček a Honza Mareček, nějaký čas jsme ještě hráli, ale po roce jsme se rozpadli."

Dát muzice sbohem se Ladislavu Kohoutovi ještě ne­chtělo, ale pokud tehdy někdo chtěl postavit hudební skupi­nu, musel mít tzv. kapelnické zkoušky. "Přihlásil jsem se na kurz do Klatov, kde jsem se seznámil s Voj tou Judákem, takže jsem se nakonec ocitl v jeho skupině Golf. V ní jsem hrál asi dva roky."

Pak přišla svatba, rodina, děti, a tak "zíchovský Black­more" změnil priority. Hraní zanechal a na kytaru, kterou opřel o zeď, začal sedat prach. Pauza se protáhla na dvacet let.

"Ale když potom vyjel Sonet a další starší kapely, začal jsem zase na muziku myslet," přiznává Ladislav Kohout a připomíná obnovení Dynamitu. "Se Zbyňkem jsme pozvali Dufka, zbytek kapely se nedal doho­nit, tak jsme na basu zlanařilii Luboše Oulíka a na klávesy začal hrát Václav Medy Kriš­tof. Jenže se ukázalo, že za těch dvacet let jsme každý ně­kam dospěl a na muziku jsme měli docela rozdílné názory. Po nějakém čase zkoušení jsme odehráli pár akcí, ale by­lo z toho spíš rozčarování..."

S Medym a baskytaristou Honzou Kuškou pak před ne­celými dvěma lety zkušení rockeři založili skupinu Medy band. "Chvíli jsme sháněli čtvrtého člena, po různých pe­ripetiích u nás zakotvil Láďa Hrbáček. Musel sice rozdělit své aktivity mezi Telefon a nás, ale zatím to funguje cel­kem dobře. Jasně, že názoro­vé třenice občas jsou, Honza by nejradši hrál jen heavy me­tal, já mám rád zase rád Deep Purple, Black Sabbath, zkusil bych Uriah Heep. Ale není možné prosazovat své oblíbe­né věci za každou cenu, musí se najít rozumný kompro­mis."

Dvacet let pauzy v hraní bigbítový pamětník cítí, a tak všem, kteří si potykali s kyta­rou, doporučuje: "Ten propad pociťuju a už ho nikdy nedo­ženu. Takže je třeba u ná­stroje vydržet. A cvičení? To je zvlášť u kytary samozřej­most..."
Veřejný dialog
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "9244"
Ahoj nenašel by se někdo, kdo by měl nějaké nahrávky od skupiny BARBAROSSA. Měl jsem cca před 25 lety kazetu s nahrávkou jejich vystoupení a dodneška si pamatuji kousek jejich textu "Fatamorgána sílí a já mám strach, hrozný strach ...., Sahara, Nevada a všechny pouště, Sahara, Nevada, spálí nás ...". Někde se mi ztratila. Díky za případné tipy. Barry
Na chlubení to sice není, ale možná někde najdu naši historii.. :-) Milos
Ahoj. Pokud Miloš nic nenajde, tak tady mám nahrávku od Jindřicha Gregory ;-)
S pozdravem JaHo
čus,mám jednu srandu k Deceptu. Někdy v létě 93,4,5 hráli na parketu řáholec v Hodousicích pouťovou zábavu. Ten den,byl v tv film Hoří,má panenko!,kde při pouťovej zábavě něco začne hořet. A to se stalo i ten den,akorát nikdo nevěřil,že je to pravda,protože mnozí šli na pouťovou až po tom filmu. Já tam nebyl,ale ráno mi to říkali u nás v JZD,bylo to v sezóně a měl jsem službu v dílně.
Dávám sem odkaz na moje stránky, kde najdete seznam nahrávek co mám a co sháním. pokud budete mít někdo zájem o něco co mám a můžete mi i něco nabídnout, napište na uvedený E-mail. V nedávné době jsem sehnal cca 60 rockových raritních věcí, o Vánocích plánuji stránky aktualizovat.

http://rockoverarity.hostuju.cz/
Ahoj,nemá někdo něco od západočeské kapely Expander ?
Jen dodám, že skupina byla založena v roce 1986 v Plzni a hrála ve složení Daniel Dobiáš - voc,g
Martin Nový - g, Roman Heiný - bg, Miroslav Šír - ds, až do konce roku 1990.
Já vím,ale jen to sehnat. I když Dan Dobiáš asi něco má.Asi před půl rokem jsem mu psal a slíbil,že sežene,ale asi zapomněl
pegas
Pro lepší komunikaci je třeba více slov.
http://uloz.to/xMncM5Td/pegas-mp3
Ahoj.Má někdo nahrávky Nové Formace ?
http://uloz.to/xBTM9SjJ/titan-best-of-1985-2002cz-rar
Bože, to je nesmysl, co tu bylo napsané o Nové Formaci....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one