Coda

Coda

Historie skupiny Coda
Po rozpadu kapel Radikálu a Ingotu v listopadu roku 1984 se dali dohromady odpadlíci bubeník Karel Hrabák, klávesista Martin Uxa (oba ex Radikál) a kytarista Karel Idlbek, basista Robert Brácha Šobin (oba ex Ingot). Důležitou součástí nově vznikající kapely byl osvětlovač Petr Žaloudek a zvukaři Honza Škoda a Jiří Tyrk. Karel Hrabák tuto formaci pojmenoval Codou. Ve Škodově polorozpadlém baráčku v Lomnici u Sokolova se opravdu houževnatou a tvrdou prací začal rodit nový repertoár. Chtěli jsme, ve velmi krátké době, dát dohromady písničky, které by oslovily zpěváka Honzu Haška a tím ho získat jako pátého, velice důležitého člena. "Když jsem šel ze zkoušky domů, viděl jsem ho klidně stát na nábřeží ztemnělém. Řekl jsem mu pojď ten kousek se mnou, potřebuju tvůj hlas čistej, co naše songy oživí." Takto celou situaci vylíčil Pavel Škapík ve svém textu písně Je náš. Pravdou je, že jsme zazvonili u dveří Honzy, pozvali ho na zkoušku a ten k našemu potěšení nabídku přijal. To bylo v březnu roku 1985 a měsíc po té už Coda úspěšně absolvovala kvalifikační přehrávky při svém úplně prvním koncertu 24. 4. 1985 ve starorolském kinosálu Lidového domu.
Velice důležitá pro nás byla hospůdka na rohu ulice, tedy karlovarský Smíchovský pavilón, ve kterém jsme u pivečka vše konzultovali a do kterého jsme se jako by do svého tábora vždy rádi vraceli.
V listopadu 1985 obsadila Coda 2. místo na festivalu rockových skupin Vysočina ´85 v Havlíčkově Brodě a v červnu roku 1986 se jako laureát Vysočiny ´85 zúčastnila s velikým úspěchem přehlídky Rockový marathon 1986 v pražském Paláci kultury. Od té doby kapela Coda nechyběla na žádném větším rockovém festivalu, či přehlídce.
Celkem zásadním momentem bylo založení fan klubu Cody. Kdyně - Prérie v čele se zakladatelem Vladimírem Janečkem (Jamínem) dokázala podpořit kapelu při většině koncertů a festivalů. Prostěradla s logem Cody byla k vidění skutečně všude. Děti moje, hrr na ně! Velikou ránou proto pro nás všechny bylo úmrtí Jamína, který si z nešťastné lásky sáhl na život.
V roce 1986 přišly první personální změny. Po koncertu před vyprodanou pražskou Lucernou opouští kapelu bubeník Karel Hrabák a stává se členem plzeňské kapely Odyssey. Uvolněný post vzápětí obsadil Miroslav Cicko. Kapelu opustil i kytarista Karel Idlbek, přičemž jeho vystřídal Ladislav Vnučko.
V roce 1987 vychází u vydavatelství Panton první SP Cody se skladbami Tady to máš a Napůl, které jsme nahrávali ve studiu Smetanova divadla pod hudební režií pana Svatoše.
Jako vítěz celostátního festivalu Politické písně 1987, do které byla nuceně přihlášena karlovarským Kulturním střediskem, natočila Coda začátkem roku 1988 u firmy Supraphon skladbu "Cesta životem" na vinilový sampler tohoto festivalu. Tato píseň však byla z důvodu zákazu činnosti, který vydal Odbor kultury Okresního národního výboru v Karlových Varech, z tohoto výběru vyřazena, nahrávka i s nahrávacím pásem zničena a při závěrečném galakoncertu v Sokolově byla kapela Coda nahrazena jinou skupinou.
V únoru 1988 odchází Láďa Vnučko a protože jeho nástupce Jiří Čech se v Codě ohřál jen půl roku, vrací se v říjnu Karel Idlbek. Vrací se i bubeník Karel Hrabák a tak se kapela po dvouleté spirále personálního víření vrátila zpátky k původní sestavě (Haško, Uxa, Idlbek, Šobin a Hrabák).
V prosinci roku 1991 se Coda po období nesmyslných zákazů a hádek rozpadá. Karel Idlbek a Martin Uxa zakládají kapelu Wild Son a Honza Haško se Šobinem působí v kapele Bagr.
Po krátké době svého působení se kapela Wild Son začátkem roku 1992 přejmenovala na Codu. Ve složení Stanley - zpěv, Martin Uxa - klávesy a zpěv, Karel Idlbek - kytara, Franta Köhler - basová kytara a Aleš Tlustý - bicí, nahrává v Sanwood Studiu v německém Würzburgu demo nazvané Wild Son. Popularita Cody opět rychle stoupala.
Po opětovném odchodu kytaristy Karla Idlbeka a bubeníka Aleše Tlustého v roce 1996 přišla doba temna. Coda procházela neustálými personálními změnami. Post kytaristy obsadil Vlasta Slíž, kapelou proběhli bubeníci Radek Vorel, Milan Balog st. a Jiří Hašek.
To bylo nejhorší období Cody a přiznávám se, že jsem chtěl s aktivní muzikou skončit.
Až s příchodem bubeníka Vojty Milka v roce 1997, se složení Cody opět ustálilo: Stanley - zpěv, Martin Uxa - klávesy a zpěv, Vlasta Slíž - kytara, Franta Köhler - basová kytara a Vojta Milko - bicí.
V roce 1998 se do Cody vrací zpěvák Honza Haško a Coda opět začala zdvihat hlavu.
V roce 2000 vychází u firmy Popron první oficiální CD Coda "Všechno je napůl".
V roce 2002 vychází u firmy In Head Music druhá řadovka CD Coda "Fair play".
Od roku 2003 působí Coda ve složení Honza Haško - zpěv, Martin Uxa - klávesy a zpěv, Karel Idlbek - kytara, Robert Brácha Šobin - basová kytara a Vojta Milko - bicí.
16. 4. 2010 vychází u firmy In Head Music CD Coda "Hard rock dinosaur".
24. 4. 2010 oslavila Coda své již 25. narozeniny.
29. 3. 2011 nahrála Coda ve studiu Hacienda v Žirovnici skladbičku Namále mám (Ringo Star / František Ringo Čech) na CD Jiří Schelinger Česko - slovenská pocta 2011. Toto album vyšlo v luxusním digipacku 9. 4. 2011.
16. 11. 2011 vydala firma In Head Music DVD, nazvané CODA "XXV YEARS" (záznam koncertu, který se konal 24. 4. 2010 v Toužimi). V karlovarské restauraci Meteoru ho pak 19. 11. 2011 pokřtil Lešek Semelka..
12. 1. 2013 nahrála Coda ve Studiu 060 Štefana Škulavíka píseň Nespokojenost. Hudbu složil Martin Uxa a text Radan Marthy Greguš.
Z důvodu nadměrné konzumace alkoholu a neshodám dochází opět ke změně složení kapely. Od 4. 3. 2013 hraje Coda ve složení Honza Haško - zpěv, Martin Uxa - klávesy, zpěv, Ondra Lukeš - kytara, zpěv, Robert Brácha Šobin - basová kytara, zpěv a Filip Milko - bicí.
Většinu textů napsal můj spoluhráč a kamarád z karlovarské kapely Atomic, která působila v sedmdesátých letech, Radan Marthy Greguš. Obdivuhodný člověk. Píseň Napůl, kterou má Coda dodnes ve svém repertoáru, Marthy napsal v roce 1977. Krásná muzika a skutečně do každé doby zapadající text. Miluju jeho texty k písním Ještě mě lásko hřej, Nero, Jižní pól, Sezame otevři se, Tvář, Loch Ness, Nespokojenost.
Krásné jsou oba dva texty, které napsal Pavel Škapík. Jeho Cesta životem nás provází od založení kapely a text písně Je náš, který Pavel napsal na nádhernou hudbu Karla Hrabáka je o skutečném lidství.
A protože nám v našich textech chyběl humor a nadsázka, několik textů jsem napsal i já. Nejsou nikterak výjimečné, ale hubu mi trhá, když Honzík s mohutným knírem zpívá "jsem celá roztoužená, vlhká a nadržená".
Všechno je napůl, jenom muzika je naplno!

CODA z pohledu Martina Uxy
složení skupiny:
Honza Haško - zpěv
Martin Uxa - klávesy, zpěv
Ondra Lukeš - kytara, zpěv
Robert Brácha Šobin - basová kytara, zpěv
Filip Milko - bicí
Veřejný dialog
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "9244"
Ahoj nenašel by se někdo, kdo by měl nějaké nahrávky od skupiny BARBAROSSA. Měl jsem cca před 25 lety kazetu s nahrávkou jejich vystoupení a dodneška si pamatuji kousek jejich textu "Fatamorgána sílí a já mám strach, hrozný strach ...., Sahara, Nevada a všechny pouště, Sahara, Nevada, spálí nás ...". Někde se mi ztratila. Díky za případné tipy. Barry
Na chlubení to sice není, ale možná někde najdu naši historii.. :-) Milos
Ahoj. Pokud Miloš nic nenajde, tak tady mám nahrávku od Jindřicha Gregory ;-)
S pozdravem JaHo
čus,mám jednu srandu k Deceptu. Někdy v létě 93,4,5 hráli na parketu řáholec v Hodousicích pouťovou zábavu. Ten den,byl v tv film Hoří,má panenko!,kde při pouťovej zábavě něco začne hořet. A to se stalo i ten den,akorát nikdo nevěřil,že je to pravda,protože mnozí šli na pouťovou až po tom filmu. Já tam nebyl,ale ráno mi to říkali u nás v JZD,bylo to v sezóně a měl jsem službu v dílně.
Dávám sem odkaz na moje stránky, kde najdete seznam nahrávek co mám a co sháním. pokud budete mít někdo zájem o něco co mám a můžete mi i něco nabídnout, napište na uvedený E-mail. V nedávné době jsem sehnal cca 60 rockových raritních věcí, o Vánocích plánuji stránky aktualizovat.

http://rockoverarity.hostuju.cz/
Ahoj,nemá někdo něco od západočeské kapely Expander ?
Jen dodám, že skupina byla založena v roce 1986 v Plzni a hrála ve složení Daniel Dobiáš - voc,g
Martin Nový - g, Roman Heiný - bg, Miroslav Šír - ds, až do konce roku 1990.
Já vím,ale jen to sehnat. I když Dan Dobiáš asi něco má.Asi před půl rokem jsem mu psal a slíbil,že sežene,ale asi zapomněl
pegas
Pro lepší komunikaci je třeba více slov.
http://uloz.to/xMncM5Td/pegas-mp3
Ahoj.Má někdo nahrávky Nové Formace ?
http://uloz.to/xBTM9SjJ/titan-best-of-1985-2002cz-rar
Bože, to je nesmysl, co tu bylo napsané o Nové Formaci....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one