Historie skupiny Elegie
ELEGIE Rock logo.jpg
Jaroslav Rajtmajer:

Na jaře roku 1977 jsme s bratrem Václavem založili skupinu ELEGIE - JAZZ ,která hrála velice náročnou muziku v duchu tehdy moderního jazz - rocku.Byl to repertoár nikoliv na taneční zábavy, ale pouze na koncerty, festivaly a různé hudební přehlídky.Pravidelně jsme hrávali na jazzových festivalech v Praze, Karlových Varech, Příbrami, Chomutově, Plzni, atd.


V létě roku 1979 jsem se rozhodl přejít z jazzu na tvrdší, energičtější muziku, a založil jsem skupinu ELEGIE - ROCK. V ní opět hrál můj bratr Václav (kytara + zpěv ), Antonín Fekl (bicí + sólový zpěv) a Jan Rous (klávesy + zpěv). Hrálo se na tanečních zábavách, na koncertech a různých festivalech po celé republice, ale také v Německu (tehdy NDR) , kde jsme měli vždy velký úspěch.

Na konci roku 1981 jsem začal pozorovat obrovskou únavu nejen na celé kapele, ale hlavně na sólovém zpěvákovi a bubeníkovi A. Feklovi (hrálo se kolem 25 vystoupení (měsíčně). Rozhodl jsem se s tím něco udělat. Především jsem chtěl skupinu zprofesionalizovat a rozšířit její složení, aby se celkové vypětí rozložilo na více
lidí. Tehdy jsem se dohodl s klávesistou skupiny BUMERANG - Míra Nový, že se k nám přidá. Měl spoustu zkušeností a styků v Praze na profesionálních agenturách , v rozhlase a televizi. Skupinu měl tehdy rozšířit ještě známý, plzeňský DJ Petr Březina. (Uvědomte si, prosím, že šlo o rok 1982).

Chtěli jsme ještě posílit zpěv a já právě tehdy potkal vynikajícího, talentovaného kytaristu a zpěváka Miroslava Chrástku (tehdy mu bylo 15 let, dnes skupina TURBO ).

Jenže bohužel stalo se to nejhorší co se stát mohlo. 1. ledna Míra Nový zemřel. To byla obrovská ztráta. Musel jsem se rozhodnout pro jiné řešení. V té době jsem se poznal s vynikajícím bubeníkem Michalem Pošvářem (TRIUMF, ALICE, PALICE, tehdy 15 let). Pokusil jsem se tedy navrhnout změny v kapele. A. Fekl by pouze sólově zpíval a na bicí by hrál M. Pošvář. Kromě toho jsem chtěl ještě rozšířit kapelu o jednu kytaru a druhý zpěv (M. Chrástka), podobně jako později u skupiny EXTRA BAND. V té době jsem totiž již psal písničky jako SUDÉ BEROU, MĚJ SE FAJN, ROCKOVEJ BÁL a další, které byly komponovány již pro tuto sestavu.


Bohužel narazil jsem na tvrdý odpor ze strany spoluhráčů. Že prý je to moc práce, moc zkoušení, atd. A tak jsem se rozhodl, jako ostatně pokaždé když jsem ve skupině končil, že odejdu a založím si skupinu novou, která mé nové představy zrealizuje.

8.června 1982 v Praze na Smíchově, dohrála skupina ELEGIE svůj poslední koncert. Druhý den jsem založil skupinu EXTRA BAND. Jako první hráč se připojil Miroslav Moravec - kytara. Pak následovali ostatní: Jiří Mothejzík - kytara, Milan Řánek - bicí a Jan Svárovský - zpěv. Začali jsme ihned zkoušet u kamaráda Pavla Lesa v Třemošné. V zimě jsme se stěhovali do Plzně, a to do bývalého kina v Božkově. Tam jsme si postavili naše první nahrávací studio, kde jsme natočili základy k písničkám např. Sudé berou, Rockovej bál, Měj se fajn, Špatný hráč a další.V Českém rozhlase v Plzni, jsme pak dotočili sóla kytar a zpěvy.
Na jaře r. 1983 jsme začali hrát na tanečních zábavách a koncertech. Hledal jsem ještě jednoho zpěváka a tak na jaře r. 1984 přichází Jaroslav Soukup ze skupiny SEJF. Začátkem léta došlo k další změně, to když emigroval kytarista M. Moravec do USA.

V té době jsem potkal bývalého osvětlovače a technika od Elegií Karla Kříže, který mi dal tip na nového kytaristu Pavla Navrátila. Koncem r. 1984 jsem vyměnil zpěváka J. Svárovského za A. Fekla ( bývalé Elegie ). Asi po měsíci zkoušení odešel A Fekl do pražské skupiny PROJEKTIL, která se asi po dvou měsících rozpadla a A. Fekl přešel do skupiny DIGI. Místo něj do EXTRA BANDU nastoupil Radomil Zíka. Spolu s ním přišel ještě můj bratr Václav Rajtmajer, který hrál na kytaru a klávesy. V tomto složení jsme na jaře r. 1985 natočili další verze písniček Sudé berou, Rockovej bál, atd. Základy byly opět točeny v soukromém studiu. Pokud si dobře vzpomínám, myslím, že to bylo ve studiu MKS na Lochotíně v Plzni. Zpěvy a sóla kytar se dotáčely v ČR Plzeň.


V té době jsme začali zkoušet v OKS LUNA Bory - Plzeň kde jsme si postavili další nahrávací studio. Tam se točily základy k písničkám: A ted´ už zbejvá jít, Vincent van Gogh, Tak týdny jdou dál, a spousta dalších. V té době do kapely přichází jako manažer Zdeněk Roučka a skupina začíná hrát po celém území Čech, Moravy, Slovenska a v Německu. Točí se desky, rozhlas, televize, a protože každý z nás měl své zaměstnání, nešlo tohle všechno dohromady, a tak se v r. 1987 skupina profesionalizovala pod agentorou KKS Plzeň.


Začátkem května 1987 jsme odehráli 6 koncertů v ruském Sverdlovsku. Po návratu jsme začali preferovat koncerty před tanečními produkcemi. Jako stálý hráč na klávesy přichází Luboš Fryček.

V tomto složení a v této době byla skupina EXTRA BAND jednou z nejlepších rockových kapel v republice. Nicméně, já jsem příliš spokojen nebyl. Stále více mi začínalo vadit zasahování kytaristů a některých dalších členů do aranží jednotlivých skladeb. Totiž, když skupina začínala, dělal jsem veškeré aranže a hlavně vyhrávky na kytary, osobně. To se týká takových věcí jako: Sudé berou, Případ, Rockovej bál, Měj se fajn, a další. Později ovšem docházelo k tomu, že tyto mé nápady (kytarové vyhrávky a předehry) byly ignorovány
a proto jsem začal přemýšlet o založení nové kapely, nebo výměně těchto hráčů, kteří mne již začínali nudit a nesplňovali mé požadavky.

Moje největší chyba byla, že jsem je vůbec nechal do těchto mých skladeb zasahovat. Totiž první nápad je vždy nejlepší, proto osobně já když už s někým spolupracuji, nikdy do těchto věcí nezasahuji (např. CD Ztracený ráj - EXTRA BAND + Marian Kudela). Nebyly to tedy “zbytečné a nepochopitelné problémy” (jak uvádějí některé zdroje), nýbrž zcela zásadní a pochopitelný důvod, proč jsem v prosinci r. 1988 po závěrečném koncertě v plzeňské Alfě skončil ze dne na den (jako u ELEGIÍ) a založil jsem nový EXTRA BAND se zpěvákem Danielem Bártou, který lépe naplňoval mé hudební cítění a představy o moderní rockové muzice.

EXTRA BAND pokračoval dál v novém složení : Dan Bárta – zpěv, Jiří Milý – bicí, Roman Šándor – kytara + zpěv, Roman Pikl – klávesy. Nazkoušeli jsme nový repertoár, pár starých hitů a stále pod KKS Plzeň jsme se připravovali na přehrávky, které se konaly v Domě kultury. Příprava byla velice tvrdá a poctivá. Zkoušeli jsme několik měsíců denně od 9 – 21 hod. Bohužel předseda poroty neměl pochopení pro zpěv Dana Bárty, a přesto, že jsem ho upozorňoval na obrovský talent, který před ním stojí ( že si jednou půjde pro ceny nejvyšší ), jen se smál, a přehrávky, k radosti celého sálu, který byl plný muzikantů všeho druhu, nepovolil. Dnes by asi mluvil jinak. A hlavně dnes už přehrávky zaplat´ pánbůh nejsou. Mimochodem, po letech jsem toho předsedu potkal. Zíral na mě a pořád opakoval: „ Jak´s to moh´ vědět?“ Je to asi v tom, že jsou lidé, kteří slyší a umí. Ale pak jsou ještě lidé, kteří slyší, umí a ještě navíc cítí. Přesto, že oficiální povolení k produkci kapela neměla, odehráli jsme 3 koncerty načerno a ještě zaplacené. Jeden dokonce ve velkém sále Lucerny, druhý v Lucerna baru a třetí v Plzni. Byly skvělé. Bohužel, pokračovat se nedalo. Musel jsem tedy shánět nového zpěváka a tak se složení kapely opět pozměnilo. Z poslední sestavy jsem nechal pouze Romana Pikla (klávesy) a začal jsem dávat dohromady nový EXTRA BAND

Testoval jsem spoustu muzikantů, ale protože jsem chtěl především mladé lidi, nebyl výběr lehký. Přesto se to podařilo. Na bicí přišel Petr Kotora, na kytary Jaroslav Pohlot a Josef „Sako“ Šafařík . A ještě bez zpěvu jsme ihned začali zkoušet. Myslím, že tahle sestava byla jedna z nejlepších v jaké jsem hrál. Dělali jsme úplně novou muziku, hodně ovlivněnou klasickou hudbou. Kytary jely skvělé, rychlé a technicky náročné riffy. Moc se mi to líbilo, ale potřebovali jsme k tomu zpěv. A to v té době byl kámen úrazu. Do nového stylu jsme nemohli sehnat vůbec nikoho. Nikdo nebyl. Nakonec jsme museli udělat kompromis a vzít Jana Svárovského, kterému ale nový styl neseděl a tak jsme byli nuceni hrát zase starý rock.
To trvalo do 2. října 1989 (poslední vystoupení) a pak jsme se s Petrem Kotorou rozhodli, že se na čas budeme raději věnovat studiové práci. Petr odešel do Německa, kde nahrával ve studiích v Mnichově. Tam se seznámil se skupinou IRON MADEN. V té době dal dohromady kapelu ZEUS, která se IRON MADEN tak líbila, že se rozhodli pro společné turné po Evropě. Mimochodem u nás hráli společně v Ostravě (dále Vídeň, atd.).

Po tomto megaúspěšném turné Petr koupil celé, plně vybavené nahrávací studio a jednoho dne, aniž bych cokoliv tušil, přijel ke mně domů a se slovy „otevři bránu, něco ti vezu“, zajel na dvůr s nákladním autem plným studiové aparatury.
Tak začala další etapa EXTRA BANDU. Nejprve ve studiu, kde jsme pracovali na novém CD „Hodina H“. V té době s námi spolupracovala skvělá zpěvačka Helena Kubelková – Praha (MERLIN, TETA,), která nazpívala Demo CD pro textaře.

Petr nahrál bicí, já zbytek muziky a nové CD bylo připraveno (později jsem celou desku přetočil se svým synem Michalem).Bohužel Helena byla v té době vázána smlouvou se Supraphonem a tak se vydání odložilo.Přesto se nám podařilo vydat v Německu singl

„Pláž písečných dun“, na kterém hrál kytaru Jarda Bartoň (CITRON), mastering Pavel „Kuře“ Hejč (VITACIT).


Byla to doba spolupráce se skutečně špičkovými muzikanty a techniky z celé ČR. Tehdy jsem pochopil, že pro další vývoj skupiny, je třeba spolupracovat pouze se špičkovými muzikanty. Ostatní je pouze zdržování a práce nanic. A to se také v budoucnu mělo potvrdit.

V letech 1996-8 začala spolupráce na dvou hlavních projektech, s dvěma hudebními scénami. Jednalo se o plzeňsko-domažlickou scénu a o pražskou scénu.

1 - Spolupráce s plzeňsko-domažlickou scénou :

Jednalo se o projekt trvající od r. 1999 až do jara r.2008 . Ústřední postavou byl kytarista a zpěvák Marian Kudela, který již v roce 1990 zakládá skupinu PROPAST. V roce 1993 natáčí album ” Rockové balady “. V roce 1994 pak CD ” Sen o životě “.
Na tomto CD je k písni ” Láska ” natočen videoklip, který je uveden v pořadu ESO na NOVĚ, poté ve Studiu 6 na ČT a získá 2. místo v celostátní televizní hitparádě HADR - hudba a drby. S písní ” Ztracený já “, z téže desky, pak skupina úspěšně boduje v hitparádě ČR Plzeň.
V roce 1996 skupina PROPAST natáčí 3. album ” Strážce snů “, které se začíná odklánět od bigbeatového stylu a směřuje k techničtějšímu poslechovému rocku.Titulní píseň ” Strážce snů ” je duetem Mariana Kudely s Pavlou Kapitánovou a opět boduje v hitparádě ČR a také na Radiožurnálu. Skupina natáčí rozhovor pro Ostravskou TV a vystupuje jako předkapela skupiny KABÁT. V roce 1998 skupina zaniká.

Dodnes hrají Extra Band Revival ! !
aktuální složení
aktuální složení
Elegie 1982 (Horní Lukavice - koupaliště)
Elegie 1982 (Horní Lukavice - koupaliště)
Původní sestava Elegie:
Antoním Fekl – bicí, zpěv,
Jan Rous – klávesy,
Václav Rajtmajer – kytara,
Jaroslav Rajtmajer – basa.
Vzkříšení...
Složení skupiny Elegie v roce 2009:

Miroslav Přibáň - zpěv,
Pavel Fekiač - kytara,
Jaroslav Rajtmajer - baskytara,
Robert Keller - bicí.

Skupina hraje jen občas... ale

Dne 8.4.2017 koncert ve Spáleném Poříčí
Složení Elegie 2017:
Michal Vican - zpěv,
Bohumil Heřman - zpěv,
Pavel Rajtmajer - kytara,
Jiří Rádl - kytara (R.U.R),
Jaroslav Rajtmajer - baskytara (Elegie, Extraband),
Jakub Patera - bicí
Zdeněk Volný - klávesy.
Dne 17.6.2017 byl uskutečněn Skašovský Patriot 5, kde mimo kapely Grady Ann a Drtimosaz vystoupila i skupina Elegie.
Složení skupiny Elegie 2019:
Jaroslav Rajtmajer – basová kytara,
Jaroslav Holý - zpěv,
Pavel Rajtmajer – kytara,
Jan Pejřimovský – kytary,
Jiří Beran – bicí.
Složení Elegie 2021:
Jaroslav Rajtmajer – basová kytara, zpěv,
Jaroslav Holý - zpěv,
Pavel Rajtmajer - 1. kytara,
Tonda Jireš - 2. kytara, zpěv,
Míra Voatava - bicí.
Veřejný dialog
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "6284"
Ahoj nenašel by se někdo, kdo by měl nějaké nahrávky od skupiny BARBAROSSA. Měl jsem cca před 25 lety kazetu s nahrávkou jejich vystoupení a dodneška si pamatuji kousek jejich textu "Fatamorgána sílí a já mám strach, hrozný strach ...., Sahara, Nevada a všechny pouště, Sahara, Nevada, spálí nás ...". Někde se mi ztratila. Díky za případné tipy. Barry
Na chlubení to sice není, ale možná někde najdu naši historii.. :-) Milos
Ahoj. Pokud Miloš nic nenajde, tak tady mám nahrávku od Jindřicha Gregory ;-)
S pozdravem JaHo
čus,mám jednu srandu k Deceptu. Někdy v létě 93,4,5 hráli na parketu řáholec v Hodousicích pouťovou zábavu. Ten den,byl v tv film Hoří,má panenko!,kde při pouťovej zábavě něco začne hořet. A to se stalo i ten den,akorát nikdo nevěřil,že je to pravda,protože mnozí šli na pouťovou až po tom filmu. Já tam nebyl,ale ráno mi to říkali u nás v JZD,bylo to v sezóně a měl jsem službu v dílně.
Dávám sem odkaz na moje stránky, kde najdete seznam nahrávek co mám a co sháním. pokud budete mít někdo zájem o něco co mám a můžete mi i něco nabídnout, napište na uvedený E-mail. V nedávné době jsem sehnal cca 60 rockových raritních věcí, o Vánocích plánuji stránky aktualizovat.

http://rockoverarity.hostuju.cz/
Ahoj,nemá někdo něco od západočeské kapely Expander ?
Jen dodám, že skupina byla založena v roce 1986 v Plzni a hrála ve složení Daniel Dobiáš - voc,g
Martin Nový - g, Roman Heiný - bg, Miroslav Šír - ds, až do konce roku 1990.
Já vím,ale jen to sehnat. I když Dan Dobiáš asi něco má.Asi před půl rokem jsem mu psal a slíbil,že sežene,ale asi zapomněl
pegas
Pro lepší komunikaci je třeba více slov.
http://uloz.to/xMncM5Td/pegas-mp3
Ahoj.Má někdo nahrávky Nové Formace ?
http://uloz.to/xBTM9SjJ/titan-best-of-1985-2002cz-rar
Bože, to je nesmysl, co tu bylo napsané o Nové Formaci....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one