Experiment

Experiment

poslední vystoupení Česká skalice sokolovna 12/1988
Historie skupiny Experiment
Experiment (1986-88)

Josef Brát a Jiří Rosa a Jindřich Kratěna, členové českoskalické rockové kapely The Ňadras, která v té době již nehrála, dali impuls ke vzniku další čtyřčlenné rockové kapely nazvané Experiment. Kapela začala veřejně působit od 23. dubna 1986, kdy se úspěšně zúčastnila povinných kvalifikačních přehrávek v Náchodě. Název Experiment neměl hlubší skrytý význam. Šlo především o to, aby byl pokud možno neutrální a posudková umělecká komise Okresního kulturního střediska Náchod neměla vůči němu jakékoliv výhrady, a taky aby zbytečně nedráždil v té době všudy přítomnou Státní tajnou bezpečnost, která nechtěla zpočátku existenci této skupiny vůbec povolit. To se stalo, až po několikáté urgenci členů skupiny, předložení nahrávek a vlastních textů na STB a dokazování, že se nejedná o nic nezákonného. Skupina hrála v obsazení: Jindřich Kratěna (sólová kytara), Pavel Kohout (zpěv, doprovodná kytara, vedoucí skupiny), Josef Brát (baskytara) a Jiří Rossa (bicí). Před kvalifikačními přehrávkami odchází J. Rossa, kterého nahradil Mojmír Hacker z Nového Města nad Metují. V tomto složení hrají až do konce. Osvětlovač byl Petr Vlček a Radomír Daněk, zvukař zpočátku byl Jaroslav Grulich, později Radomír Daňek. Repertoár obsahoval 67 písniček. Hrají převzaté písně viz Minaret a Sondy, k těmto postupně přibyly Scorpions, Twisted Sister, Accept, Ramonnes aj. Kvůli kvalifikačním přehrávkám byli nuceni psát české verze na písně zahraničních skupin J. Brát. (text na anglickou písničku J. Brát, I love Rock´n´roll), na zábavách se však hrály v originále. Vlastní tvorba vznikala víceméně společnou spoluprací. Hlavními autorem textů a některých melodií byl P. Kohout, cca tři texty napsal J. Brát. Písně se jmenovaly např.: Poustevník, Svítání, Krutý osud, Oceán, Měsíc, Prý se stává, To znám, Mona Lisa, Venuše, Přemítavé blues aj. Zkoušky se zpočátku konaly v Zájezdě klubovna JZD Dolany dvakrát týdně. Poté, co se jejich zřizovatelem stal Závodní klub ROH Boženy Němcové Česká Skalice, začali zkoušet rovněž dvakrát týdně v hostinci U Slunce v České Skalici. Za svoji dvouletou existenci absolvovali kolem 40 vystoupení. Účinkovali na tanečních zábavách, akcích jejich zřizovatele, na čajích u Broumova aj. V oblasti východních Čech (Velichovky, Jásená, Česká Skalice, Velká Bukovina, Broumov, Jaroměř…). Celkem se zúčastnili tří kvalifikačních přehrávek v termínech: 21. dubna 1986, 30. listopadu a 31. prosince 1988. Byli zařazeni do platové třídy s ohodnocením 100%. Zúčastnili se na jedné z přehlídek rockových kapel v Náchodě, bohužel už se neví, kdy to bylo. Poslední vystoupení bylo uskutečněno v prosinci 1988 na českoskalické taneční zábavě v sokolovně. Zanedlouho se skupina rozpadá. Důvodem byla „ponorková nemoc“.
Veřejný dialog
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "6284"
Ahoj nenašel by se někdo, kdo by měl nějaké nahrávky od skupiny BARBAROSSA. Měl jsem cca před 25 lety kazetu s nahrávkou jejich vystoupení a dodneška si pamatuji kousek jejich textu "Fatamorgána sílí a já mám strach, hrozný strach ...., Sahara, Nevada a všechny pouště, Sahara, Nevada, spálí nás ...". Někde se mi ztratila. Díky za případné tipy. Barry
Na chlubení to sice není, ale možná někde najdu naši historii.. :-) Milos
Ahoj. Pokud Miloš nic nenajde, tak tady mám nahrávku od Jindřicha Gregory ;-)
S pozdravem JaHo
čus,mám jednu srandu k Deceptu. Někdy v létě 93,4,5 hráli na parketu řáholec v Hodousicích pouťovou zábavu. Ten den,byl v tv film Hoří,má panenko!,kde při pouťovej zábavě něco začne hořet. A to se stalo i ten den,akorát nikdo nevěřil,že je to pravda,protože mnozí šli na pouťovou až po tom filmu. Já tam nebyl,ale ráno mi to říkali u nás v JZD,bylo to v sezóně a měl jsem službu v dílně.
Dávám sem odkaz na moje stránky, kde najdete seznam nahrávek co mám a co sháním. pokud budete mít někdo zájem o něco co mám a můžete mi i něco nabídnout, napište na uvedený E-mail. V nedávné době jsem sehnal cca 60 rockových raritních věcí, o Vánocích plánuji stránky aktualizovat.

http://rockoverarity.hostuju.cz/
Ahoj,nemá někdo něco od západočeské kapely Expander ?
Jen dodám, že skupina byla založena v roce 1986 v Plzni a hrála ve složení Daniel Dobiáš - voc,g
Martin Nový - g, Roman Heiný - bg, Miroslav Šír - ds, až do konce roku 1990.
Já vím,ale jen to sehnat. I když Dan Dobiáš asi něco má.Asi před půl rokem jsem mu psal a slíbil,že sežene,ale asi zapomněl
pegas
Pro lepší komunikaci je třeba více slov.
http://uloz.to/xMncM5Td/pegas-mp3
Ahoj.Má někdo nahrávky Nové Formace ?
http://uloz.to/xBTM9SjJ/titan-best-of-1985-2002cz-rar
Bože, to je nesmysl, co tu bylo napsané o Nové Formaci....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one