Historie skupiny Extra Band
Z pramenu skupiny Extra Band

Na jaře roku 1977 jsme s bratrem Václavem Rajtmajerem založili skupinu Elegie Jazz, která hrála velice náročnou muziku v duchu tehdy moderního jazz/rocku. Byl to repertoár nikoliv na taneční zábavy, ale pouze na koncerty, festivaly a různé hudební soutěže. Hrávali jsme na jazzových festivalech v Praze, Karlových Varech, Příbrami, Plzni, atd.
V létě roku 1979 jsem se rozhodl přejít z jazzu na tvrdší, energičtější muziku a založil jsem Elegie Rock. V ní opět hrál můj bratr Václav Rajtmajer – kytara, zpěv, Antonín Fekl – bicí, sólový zpěv, Jan Rous – klávesy, zpěv. Hrálo se tanečních zábavách, na koncertech a různých festivalech po celé republice a pak i v NDR, kde jsme měli velký úspěch.
Na konci roku 1981 jsem začal pozorovat obrovskou únavu nejen na celé kapele, ale hlavně na sólovém zpěvákovi, bubeníkovi Antonínu Feklovi (hrálo se také 25 vystoupení měsíčně). Rozhodl jsem se s tím něco udělat. Především jsem chtěl skupinu zprofesionalizovat a rozšířit trochu složení, aby se celkové vypětí rozložilo na více lidí. Tehdy jsem dohodl s klávesistou z kapely Bumerang, Mírou Novým, že se k nám přidá. Měl mnoho zkušeností a styků s Pragokoncert, v rozhlasu a v Televizi.
Bohužel se stalo to nejhorší, co se stát mohlo – 1.ledna 1982 Míra Nový zemřel. To byla pro nás obrovská ztráta. Tou dobou jsem psal písně jako Sudé Berou, Rockový Bál, Měj se fajn a další, které nechtěla stará sestava hrát.
8.6.1982 kapela Elegie odehrála poslední koncert v Praze na Smíchově a hned následujícího dne byl založen Extra Band. Jako první se připojil Miroslav Moravec (kytara), Jiří Mothejzlík (kytara), Milan Řánek (bicí) a Jan Svárovský (zpěv) – a to byl Extra Band.
1984-Extra-Band-#1 1984-Extra-Band-#3 1984-Extra-Band-#4
Začali jsme ihned zkoušet a pak se přesunuli do studia, kde se natočily písně Sudé Berou, Rockovej Bál, Měj se fajn, Hráč a další. Sóla a zpěv byly dotočeny v Českém rozhlase… S Janem Svárovským byly problémy kvůli alkoholu a tak jsme začali hledat druhého zpěváka. V 1984 přichází Jaroslav Soukup ze skupiny Sejf.
Začátkem léta 1984 dochází k další změně, Miroslav Moravec emigroval do USA, tak se musel najít další kytarista – tím se stal Pavel Navrátil. Vzhledem k tomu, že Jaroslav Soukup nebyl schopen odzpívat repertoár a J.Svárovský stále holdoval alkoholu, tak jsem na místo J.Svárovského vzal Antonína Fekla (Elegie). Antonín Fekl dostal „lano“ do pražské kapely Projektil (Digi) a tak jsem hledal k Soupovi dalšího zpěváka – tím se stal Radek Zíka a spolu s ním do skupiny přichází zpátky můj bratr Václav Rajtmajer na kytaru.
V tomto složení jsme na jaře 1985 natočili verze písniček Sudé Berou, Rockovej bál, atd. Dal se základ dalším písním, nahrávání probíhalo v Luně. Tam se natočily základy k písním A teď už zbývá jít, Vincent Van Gogh a spousty dalších. V té době přichází do skupiny manažer Zdeněk Roučka. Kapela hraje po celé Československé Republice.
Začátkem roku 1987 se kapela profesionalizovala pod KKS Plzeň. Tou dobou se odehrálo 6 koncertů v ruském Sverdlovsku. Poté přišel nový klávesista Luboš Friček.
V prosinci 1988 jsme odehráli poslední koncert v Alfě a část kapely odešla a já byl nucen dát ihned dohromady novou sestavu Extra Bandu. Do Extra Bandu přichází na zpěv Daniel Bárta, jiří Milý – bicí, Roman Šandor – kytara, zpěv; Roman Pikl – klávesy. Přehrávky se konaly v Domě kultury. Bohužel předseda komise neměl pochopení pro zpěv Dana Bárty v té době, přesto, že jsem ho upozorňoval na skrytý talent Dana Bárty, byl nám přehrávka kvůli zpěvu zamítnuta, a tak jsem byl nucen na novou přehrávku postavit lepší sestavu. 1.kytara – Jaroslav Pohlod, 2.kytara – „Sako“ Josef Šafařík, zpěv – Jan Svárovský, klávesy – Roman Pikl, baskytara – Jaroslav Rajtmajer, bicí – Petr Kotora. Toto je poslední složení předrevolučního Extra Bandu. V tomto složení zprofesionalizovaná skupina objížděla koncertně celé Československo.

Poslední sestava před revolucí – Jaroslav Pohlod, Jan Svárovský, Petr Kotora, Roman Pikl, „Sako“ Josef Šafařík, Jaroslav Rajtmajer.
Na konci roku 1989 Extra Band pozastavuje činnost důsledkem revoluce – nikdo nevěděl, co čekat. Já společně s Petrem Kotorou jsme se věnovali studiové tvorbě.
V roce 1994 začínají vznikat nové základy pro desku Hodina H. V té době jsme vydali singl Zvony. Spolupracovali jsme například s Jardou Bartoňem (Citron), Karel Adam (Citron), Pavlem „Kuře“ Hejčem (Vitacit), atd. Kapela Extra Band však začala veřejně působit opět až v roce 1999.
V roce 2002 bylo vydáno album Hodina H.
Vydaná alba:
1985 – Best of Extra Band
2002 – Hodina H
2013 –
Veřejný dialog
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "6284"
Ahoj nenašel by se někdo, kdo by měl nějaké nahrávky od skupiny BARBAROSSA. Měl jsem cca před 25 lety kazetu s nahrávkou jejich vystoupení a dodneška si pamatuji kousek jejich textu "Fatamorgána sílí a já mám strach, hrozný strach ...., Sahara, Nevada a všechny pouště, Sahara, Nevada, spálí nás ...". Někde se mi ztratila. Díky za případné tipy. Barry
Na chlubení to sice není, ale možná někde najdu naši historii.. :-) Milos
Ahoj. Pokud Miloš nic nenajde, tak tady mám nahrávku od Jindřicha Gregory ;-)
S pozdravem JaHo
čus,mám jednu srandu k Deceptu. Někdy v létě 93,4,5 hráli na parketu řáholec v Hodousicích pouťovou zábavu. Ten den,byl v tv film Hoří,má panenko!,kde při pouťovej zábavě něco začne hořet. A to se stalo i ten den,akorát nikdo nevěřil,že je to pravda,protože mnozí šli na pouťovou až po tom filmu. Já tam nebyl,ale ráno mi to říkali u nás v JZD,bylo to v sezóně a měl jsem službu v dílně.
Dávám sem odkaz na moje stránky, kde najdete seznam nahrávek co mám a co sháním. pokud budete mít někdo zájem o něco co mám a můžete mi i něco nabídnout, napište na uvedený E-mail. V nedávné době jsem sehnal cca 60 rockových raritních věcí, o Vánocích plánuji stránky aktualizovat.

http://rockoverarity.hostuju.cz/
Ahoj,nemá někdo něco od západočeské kapely Expander ?
Jen dodám, že skupina byla založena v roce 1986 v Plzni a hrála ve složení Daniel Dobiáš - voc,g
Martin Nový - g, Roman Heiný - bg, Miroslav Šír - ds, až do konce roku 1990.
Já vím,ale jen to sehnat. I když Dan Dobiáš asi něco má.Asi před půl rokem jsem mu psal a slíbil,že sežene,ale asi zapomněl
pegas
Pro lepší komunikaci je třeba více slov.
http://uloz.to/xMncM5Td/pegas-mp3
Ahoj.Má někdo nahrávky Nové Formace ?
http://uloz.to/xBTM9SjJ/titan-best-of-1985-2002cz-rar
Bože, to je nesmysl, co tu bylo napsané o Nové Formaci....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one