Historie skupiny Klaxon
Pod tlakem doby a vnějších okolností ukončila v létě roku 1984 činnost týnecká kapela, původní TLUSTÁ BERTA, vystupující v druhém roce svojí existence pod názvem KYSLÍK. Koncem roku 1984 pak na stejném základě vznikla kapela nová. U jejího zrodu stáli Jarda Uxa, kapelník a baskytarista, Standa Kyselák, kytarista a jak se tehdy říkalo "organizační vedoucí" skupiny /dnes obvykle manager/, zpěvák Roman Černý a bubeník Richard Ulrych .Hrála většinou na tanečních zábavách. Časem se však ukazovala čím dál více potřeba druhé kytary nebo kláves. V roce 1985 se do kapely klávesy vrátily prostřednictvím Jirky Mrázka, taktéž někdejšího člena T.BERTY a KYSLÍKU a bylo vyhráno. Nastalo nejúspěšnější období KLAXONU, jak se nová kapela jmenovala, které trvalo tři roky. Během jednoho roku absolvovala skupina až 120 vystoupení po celých Čechách i na Moravě, natáčela ve studiích československého rozhlasu v Praze (legendární karlínské "Áčko") a vydávala si vlastní demo - kazety. Hrála převážně vlastní muziku, zřizovatelem byl nejdříve fotbalový oddíl TJ Sokol Pašinka , později sedmá místní organizace svazu mládeže Kolín - Zálabí.

K Československému rozhlasu se dostal KLAXON tak, že se účastnil krajského kola soutěže rockových kapel Rockfest. Do celostátního kola sice těsně nepostoupil, obdržel však čestné uznání za vtipnou píseň "Honza" a všiml si jich Petr Hanig, který byl členem poroty , jinak dramaturg tehdejší redakce hudby a zábavy Čs.rozhlasu v Praze. Jejich muzika se mu líbila a nabídl jim spolupráci, ( která pak trvala dva roky) a také nahrávání dvou skladeb skupiny pro rozhlas. Později následovaly nahrávky další. V roce 1988 ze skupiny však odchází Jirka Mrázek a krátce na to i Roman Černý. Jirku Mrázka na klávesy nahradil Pepa Beneš, na místě zpěváka alternovali Luboš Ašenbrener, Luboš Patras, občas i Milan Lukavský. Toto přechodné období hledání definitivního zpěváka trvalo asi rok, přičemž skupina stále vystupovala zhruba osmkrát za měsíce. Pak se sestava stabilizovala se dvěma zpěváky, Jirkou Bendlem a Jirkou Emanovským. Revoluční rok 1989 skupinu zastihuje v obsazení Jirka Emanovský - zpěv, Pepa Beneš - klávesy, Richard Ulrych - bicí /později Aleš Stříbrský/, Jarda Uxa - baskytara, Stanislav Kyselák - kytara. V roce 1990 pak odešli za svým hudebním projektem Jirka Emanovský a Pepa Beneš, ale kapelu za chodu doplnili Standa Paštika na zpěv, Pavel Bošina na druhou kytaru a na bicí "Lupan" Lupták, což bylo torzo někdejší kolínské skupiny M.A.D. Kapela v tom obsazení pro odlišení užívala název "New Klaxon".

Ještě v roce 1990 usedl za bicí opět Aleš Stříbrský a kapela pak vydržela hrát beze změny obsazení takřka tři roky. V roce 1993 nastaly opět změny. Na bicí hraje Martin Vajgl a na baskytaru Roman Černý (!), někdejší sólový zpěvák kapely. V roce 1994 pak už přichází krize, skupina odehraje jen první půlrok, na místě baskytaristy alternuje Roman Černý s Jardou Uxou , druhou kytaru hraje Jiří Moravec, zpívá Honza Šimek, oba z někdejší kolínské kapely Černá Vdova. Na konci srpna 1994 se kapela rozpadá.

Příznivci kapely i pořadatelé však projevovali nadále zájem o vystoupení KLAXONu v původní sestavě, blízké Tlusté Bertě a Kyslíku. A tak se dali dohromady v roce 1996 Roman Černý, Richard Ulrych, Standa Kyselák a Jirka Mrázek, doplnění Petrem Ježkem na baskytaru (ex Hever) takřka původní KLAXON, oprášili původní repertoár, ke kterému přidali několik novinek. První vystoupení bylo 6.července 1996 v Horce n/Sáz. na přehlídce několika rockových kapel. Kapela se označovala jako "Old Klaxon". Nadšení bylo zpočátku veliké, i ohlas na vystoupení obnovené kapely, vše vydrželo však jen dva roky, když na začátku září 1998 rozpory v kapele vedly k jejímu dalšímu rozpadu.

Už v lednu 1999 však začaly některé muzikanty znovu svrbět prsty a tak dali dohromady další variantu sestavy KLAXONu: Standa Kyselák - kytara, Pavel Bošina - druhá kytara, Petr Ježek - baskytara, Jirka Šturma - bicí a nově příchozí zpěvák z kapely Beerhead, Milan Čapek.

V lednu roku 2000 se pak vrátil na post zpěváka staronový Stanislav Paštika. V této sestavě se skupina chystá letos na podzim oslavit 15 let svojí existence na několika výročních koncertech za účasti spřátelených kapel. Svoje produkce staví na repertoáru původního Klaxonu, /částečně však i Tlusté Berty a Kyslíku/, není jí však cizí ani repertoár legendárního kolínského Heveru, v němž řadu let působil pod blahodárným vedením Mirka Pokorného baskytarista skupiny Petr Ježek. Skupina však nečerpá jen z odkazů své historie, pracuje i na nových skladbách z vlastní dílny. Vystupuje na tancovačkách i na festivalech. Dnešní perspektivy nevidí vedoucí skupiny Standa Kyselák jako nějakou krizi živé rockové muziky, když říká: " Rock n roll byla vždycky muzika k tanci, z hospod vzešla a dnes se tam vrací".

ing.Žmolil Horymír podle pramenů Standy Kyseláka
Demo a alba:
Live 1987
Live in tour 1992
Live in Křičeň 1993
Vánoce na Roztěži 1997
Long livin rock n roll 1999
Veřejný dialog
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "9244"
Ahoj nenašel by se někdo, kdo by měl nějaké nahrávky od skupiny BARBAROSSA. Měl jsem cca před 25 lety kazetu s nahrávkou jejich vystoupení a dodneška si pamatuji kousek jejich textu "Fatamorgána sílí a já mám strach, hrozný strach ...., Sahara, Nevada a všechny pouště, Sahara, Nevada, spálí nás ...". Někde se mi ztratila. Díky za případné tipy. Barry
Na chlubení to sice není, ale možná někde najdu naši historii.. :-) Milos
Ahoj. Pokud Miloš nic nenajde, tak tady mám nahrávku od Jindřicha Gregory ;-)
S pozdravem JaHo
čus,mám jednu srandu k Deceptu. Někdy v létě 93,4,5 hráli na parketu řáholec v Hodousicích pouťovou zábavu. Ten den,byl v tv film Hoří,má panenko!,kde při pouťovej zábavě něco začne hořet. A to se stalo i ten den,akorát nikdo nevěřil,že je to pravda,protože mnozí šli na pouťovou až po tom filmu. Já tam nebyl,ale ráno mi to říkali u nás v JZD,bylo to v sezóně a měl jsem službu v dílně.
Dávám sem odkaz na moje stránky, kde najdete seznam nahrávek co mám a co sháním. pokud budete mít někdo zájem o něco co mám a můžete mi i něco nabídnout, napište na uvedený E-mail. V nedávné době jsem sehnal cca 60 rockových raritních věcí, o Vánocích plánuji stránky aktualizovat.

http://rockoverarity.hostuju.cz/
Ahoj,nemá někdo něco od západočeské kapely Expander ?
Jen dodám, že skupina byla založena v roce 1986 v Plzni a hrála ve složení Daniel Dobiáš - voc,g
Martin Nový - g, Roman Heiný - bg, Miroslav Šír - ds, až do konce roku 1990.
Já vím,ale jen to sehnat. I když Dan Dobiáš asi něco má.Asi před půl rokem jsem mu psal a slíbil,že sežene,ale asi zapomněl
pegas
Pro lepší komunikaci je třeba více slov.
http://uloz.to/xMncM5Td/pegas-mp3
Ahoj.Má někdo nahrávky Nové Formace ?
http://uloz.to/xBTM9SjJ/titan-best-of-1985-2002cz-rar
Bože, to je nesmysl, co tu bylo napsané o Nové Formaci....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one