Historie skupiny Loretta
Každý správný metalista ví, že ženy a metal patří nerozlučně k sobě. A proto se tímto snažíme napravit stávající nedostatek tohoto webu, a sice ten, že jsme zde dosud neměli profil nejznámější tuzemské metalové ženské kapely všech dob – brněnské LORETTY, hrající na přelomu 80. a 90. let klasický (čili melodický) heavy metal.
Ostatní české sestavy jistě prominou, neboť jak plzeňská Lochness, tak pražská Ester nikdy nedosáhly takového mediálního účinku jako právě Loretta; věhlasnou Paniku, hrající „pouze“ rock, do těchto výčtů samozřejmě nepočítám.
Loretta vznikla v červnu 1989 spojením dvou smeček, jedné bezejmenné pražské, a brněnské Nyx. Frontmanka Daria Hrubá k tomuto počátku uvádí v rozhovoru pro tehdejší čtrnáctideník Rock & Pop č. 9, ročník I (31. srpna 1990), kdy otázky kladl známý redaktor Jaroslav Špulák, toto: „V obou hrála naše současná bubenice. Začaly jsme budovat repertoár, který byl výběrem z našich představ o tom, co budeme hrát.“ ... „Do září dojížděla baskytaristka na víkendové zkoušky z Poděbrad. V listopadu získala podnájem a my jsme začaly zkoušet denně.“
V tomtéž rozhovoru Daria Hrubá uvedla, že skupina bude točit singl se skladbami Loretta/Stíny v ulicích. Bohužel se domnívám, že toto plánované SP nakonec nikdy nevyšlo, a tudíž prvotním počinem Loretty byla účast na sampleru firmy Reset nazvaném DETONATION, který uzřel světlo metalového světa před Vánocemi roku 1990 (mj. též Sax, Taxi nebo Barbarella). Osobní poznámka: pamatuji si, jak jsem toto LP coby patnáctiletý našel v roce 90 pod stromečkem, hned ho položil na talíř gramofonku a myslel, že se pos............esouvám. :-)
Loretta pro zmíněnou kompilaci nahrála v červenci roku 1990 v brněnském studiu AUDIO-LINE skladbu Zlost (hudba: D. Hrubá – text: Martin H. Groh, t. č. známý rockový publicista). (Aby se z koncepčního hlediska nejednalo o nežádoucí exkurs, dovolím si zveřejnit seznam všech písní cit. sampleru „pouze“ jako závěrečný bonus – viz).
Nicméně nezůstalo pouze u rockového výběru. Přednosti skupiny LORETTA byly nejprve oceněny účastí na turné band Arakain či Törr, ke kteréžto akci vhodno opět ocitovat část shora identifikovaného rozhovoru – J. Špulák položil otázku: „Vy jste koncertovaly na slovenském turné Arakainu a také s Törrem. Vybraly si vás tyto skupiny pouze na základě vaší muziky, nebo jako příjemné společnice?“
A Daria Hrubá odpověděla: „Jednou jsme se potkaly s technikou Törru po cestě na koncert. Dali jsme si oběd a domluvili se na společném kšeftu. Za pár dnů přišlo pozvání na Barču, kde mezi diváky seděl Aleš Brichta, který nás pozval na slovenskou šňůru. A zda je to na základě našich hudebních dovedností, to už se musíte zeptat Arakainu.“
Jmenovaný Jarda Špulák byl ovšem dosti příkrý, když v „reportu“ pro tentýž časopis, č. 5, ročník I (9. července), z pražského „barikádnického“ koncertu Loretty a Lochness (koncipovaném formou vzkazu), pronesl – k Lorettě – mj. první část věty: „Váš „melodický americký“ metal sice postrádá originální nápady, nicméně působí věrohodně, uvolněně, a navíc jej hrají moc pohledné dívky.“
Abych Špulákovi, který složil spoustu výborných textů pro brněnskou Dogmu Art, zase tolik nekřivdil, musím citovat jeho další pasáž: „Daria Hrubá je moc dobrá zpěvačka, a pokud se vám podaří obsadit místo sólové kytaristky, nechť se věnuje pouze zpěvu. Rozptýlily jste svým vystoupením mé obavy, že si Vás Arakain i Törr vzali jako předkapelu především kvůli ženským vnadám. Je to milé, je to dobré a bude na vás chodit spousta diváků. S chutí do další práce. Hodin, strávených ve zkušebně, jistě nebudete litovat.“
Hudební dovednosti byly – i dle mého názoru - objektivní, takže talentované dívčí skupině nabídl natočení dlouhohrající desky MULTISONIC, což bylo tou dobou docela slavné vydavatelství (mj. Törr, Vitacit).
LP - á propos, jediné v tu dobu oficiální LP ženské metalové kapely - vyšlo v roce 1991 pod prostým názvem kapely, čili LORETTA, na zadní straně s vysvětlením Loreta (s jedním „T“) – padlá dívka pařížského podsvětí 17. století.
Skupina Loretta byla ve své době natolik známá, že jí vyšel dokonce 2-stránkový poster v měsíčníku Melodie (na druhé straně byla Nina Hagen, která vypadala tedy podstatně hůř než naše holky :-). Nejeden kluk (či dokonce baba) měli tento či obdobný plakát vylepený ve svém pokojíku!
Jenomže ženy mívají život natolik determinovaný jinými povinnostmi, že pokud kapela existenčně nevydrží, není se čemuž až natolik divit. A právě toto se událo s Lorettou. V roce 1992 bohužel ukončuje svoji činnost; nicméně o některých jejích členkách slýcháme i nadále.
Frontmanka Loretty Daria Hrubá, spolu s Pavlou Musilovou, se v roce 1992 účastnily nahrávání třetí desky skupiny Kern Ztráty a nářezy (vyšlo 1993), kde nazpívaly sbory k písním Silnější než já, Nigramontis a Hrdina pro pláč.
V této souvislosti se jistě hodí připomenout shora zmíněný rozhovor z roku 1990, v němž Daria Hrubá na Špulákovu otázku „Jak se vám daří v rodném Brně, v konkurenci kapel jako Kern, Titanic nebo zdejší avantgardy?“ odpověděla: „O konkurenci bych nemluvila. S hudebníky Kernu se v podstatě neznáme a s Titanikem vycházíme velmi přátelsky. Titanic pro nás napsal i nějaké písně. S avantgardou se známe z festivalů. Každý děláme něco jiného, respektujeme se.“
Baskytaristka Martina Ponocná působila po ukončení činnosti Loretty v pražské heavy metalové skupině s roztomilým názvem KSICHTIES.
Zpěvačka Loretty Daria Hrubá se dnes pohybuje v mediálně-vizuální sféře.

Převzato: Metal-Line
Složení skupiny:
Daria Hrubá (zpěv, kytara)
Pavla Musilová (kytara, klávesy, sbor)
Yvona Pešková (kytara, sbor)
Martina Ponocná (basa, sbor)
Monika Pellová (bicí)
Album:
Loretta 1991
Veřejný dialog
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "6284"
Ahoj nenašel by se někdo, kdo by měl nějaké nahrávky od skupiny BARBAROSSA. Měl jsem cca před 25 lety kazetu s nahrávkou jejich vystoupení a dodneška si pamatuji kousek jejich textu "Fatamorgána sílí a já mám strach, hrozný strach ...., Sahara, Nevada a všechny pouště, Sahara, Nevada, spálí nás ...". Někde se mi ztratila. Díky za případné tipy. Barry
Na chlubení to sice není, ale možná někde najdu naši historii.. :-) Milos
Ahoj. Pokud Miloš nic nenajde, tak tady mám nahrávku od Jindřicha Gregory ;-)
S pozdravem JaHo
čus,mám jednu srandu k Deceptu. Někdy v létě 93,4,5 hráli na parketu řáholec v Hodousicích pouťovou zábavu. Ten den,byl v tv film Hoří,má panenko!,kde při pouťovej zábavě něco začne hořet. A to se stalo i ten den,akorát nikdo nevěřil,že je to pravda,protože mnozí šli na pouťovou až po tom filmu. Já tam nebyl,ale ráno mi to říkali u nás v JZD,bylo to v sezóně a měl jsem službu v dílně.
Dávám sem odkaz na moje stránky, kde najdete seznam nahrávek co mám a co sháním. pokud budete mít někdo zájem o něco co mám a můžete mi i něco nabídnout, napište na uvedený E-mail. V nedávné době jsem sehnal cca 60 rockových raritních věcí, o Vánocích plánuji stránky aktualizovat.

http://rockoverarity.hostuju.cz/
Ahoj,nemá někdo něco od západočeské kapely Expander ?
Jen dodám, že skupina byla založena v roce 1986 v Plzni a hrála ve složení Daniel Dobiáš - voc,g
Martin Nový - g, Roman Heiný - bg, Miroslav Šír - ds, až do konce roku 1990.
Já vím,ale jen to sehnat. I když Dan Dobiáš asi něco má.Asi před půl rokem jsem mu psal a slíbil,že sežene,ale asi zapomněl
pegas
Pro lepší komunikaci je třeba více slov.
http://uloz.to/xMncM5Td/pegas-mp3
Ahoj.Má někdo nahrávky Nové Formace ?
http://uloz.to/xBTM9SjJ/titan-best-of-1985-2002cz-rar
Bože, to je nesmysl, co tu bylo napsané o Nové Formaci....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one