Historie skupiny Refllex
Od černé mamby k bílému hadu - aneb jak to všechno začalo…

Vznik skupiny Reflex na konci sedmdesátých let minulého století je zahalen závojem tajemství i pro členy samotné (není se co divit, alkohol prý nenávratně ničí mozkové buňky). U zrodu skupiny stáli horažďovičtí muzikanti Jarda Stulík, Zdeněk Kilian a Zdeněk Kůs (mimochodem - současný rektor Technické univerzity v Liberci). Počátkem roku 1979 tato partička „zlanařila“ kytaristu Petra Miku, který do té doby působil v kapelách sušického gymnázia „Mamba“ a „Horizont“ (mj. spolu s bubeníkem Přemyslem Čechem, který je současnou tváří ekonomického zpravodajství České televize). Spojením těchto čtyř muzikantů vznikla skupina, která si začala říkat Reflex. Repertoár byl jasný: hard rock - v Čechách tehdy zvaný bigbít…A za pár let už jednoduché riffy „Mamby“ byly nahrazeny onačejšími vyhrávkami skladby „Here I Go Again“ od rockových velikánů Whitesnake…
Reflex “on stage” 1980
Zatracenej měsíc listopad

Skupina až do roku 1989 úspěšně pokračovala ve svém bigbítovém tažení nejen na jihozápadě Čech, její rockové putování od Karlových Varů až po Rockfest na Vysočině bylo lemovaném milníky, kterými bezesporu byla např. vystoupení v přeplněné klatovské sokolovně, kdy dav fanoušků vyrazil skla hlavních vstupních dveře či benátská noc v Pačejově s tisícovkou návštěvníků, kde na klávesy s kapelou účinkovala Jindřiška Jůdová (která se o mnoho let později stala starostkou města Horažďovic). Dnešním muzikantům znějí tato čísla o návštěvnících hudebních produkcí téměř jako sci-fi. O tehdejší popularitě kapely svědčí i dopis jednoho z jejích tehdejších příznivců, Petra Korála. Dopis ke kapele doputoval prostřednictvím Československého rozhlasu v Plzni a je-li vám jméno odesílatele povědomé, pak vězte, že skutečně jde o současného známého hudebního kritika.
Reflex, Monkey Business a Arakain

Skupina se pustila i do skladeb jiných rockových matadorů, jakými byli Deep Purple, Black Sabbath, či Uriah Heep, což se setkalo s ohromným ohlasem publika, zároveň to však přinášelo problémy při povinných přehrávkách (pravidelnému přezkušování kapely před komisí, bez kterého žádná skupina nemohla veřejně vystupovat). Reflex odehrál desítky tanečních zábav a na jedné z nich – na parketu v zámeckém parku v Žichovicích – vystoupila jako předkapela Reflexu sušická novovlnná kapela „Senkroovna“, ve které hráli mj. mladičký Roman Holý (známý dnes z kapel Monkey Business či J.A.R.) a Luděk Hrzal (rozhlasový moderátor – Evropa 2, či Rádio Bonton). Senkroovna, jakožto kapela nemající přehrávky, však veřejně vystupovat nesměla, a tudíž toto společné vystoupení mělo za následek zájem o skupinu Reflex ze strany tehdy všudypřítomné StB.
Hrozícímu zákazu vystupování Reflexu zabránila vlastní tvorba s českými texty a zejména dvojnásobná účast na Sokolovském finále Festivalu politické písně, kde v r. 1983 vystupoval např. s Miro Žbirkou a v r. 1984 dokonce s metalovým Arakainem. To už za klávesami stál Pavel Šašek. Reflex v Sokolově tehdy hrál skladby Computer a ve finále skladbu Květinové blues. Tato skladba se skutečným blues neměla mnoho společného, avšak coby finálová skladba festivalu se objevila i v celostátním televizním vysílání a otevřela skupině cestu do nahrávacího studia. Posléze dokonce vznikl i historicky první videoklip skupiny Reflex s názvem Computer, natočený ve Fakultní nemocnici v Plzni, byl kde tehdy široko daleko k dispozici jediný použitelný počítač, který – na rozdíl od dnešních PC či notebooků – zabíral dva nemocniční sály, jejichž stěny byly plné otáčejících se magnetofonových kotoučů. :-)
Skupina nepřerušila účinkování ani po dobu povinné vojenské služby několika „kmenových členů“, kdy se v Reflexu na čas objevil druhý kytarista Míra Melka či později na postu bubeníka Jarda Raška - do té doby zpívající bubeník Zdeněk Kilian to zkusil jako frontman kapely. Na baskytaru hrál Luboš Hosnedl a na druhou kytaru jeho bratr Jiří. Klávesové nástroje ovládal Petr Beneš. Protože poslední tři jmenovaní tíhli k “měkčí” taneční muzice, posléze ji začali hrát samostatně ve skupině Fortuna, která má dodnes na repertoáru skladby Reflexu jako „Třetí den“ či „Zahrada snů“.
A pak přišla…Zubatá, Zubatá? Ale kdež – „Sametová“ „revoluce“

- a s ní přišel zánik nejen Reflexu, ale i mnoha jiných „bigbeatových“ kapel. Kromě toho, že lidé náhle měli jiné starosti, než chodit se bavit, také zanikla drtivá většina spolkových organizací, které si do té doby přivydělávaly pořádáním tanečních zábav. Skupina se pokusila čelit této nepříznivé situaci tím, že začala hudební akce pořádat sama, avšak ani to nezabránilo jejímu rozpadu ke konci roku 1990.
Comeback I

K obnovení kapely došlo v únoru 1993, kdy se na postu hráče na klávesové nástroje objevil Jiří Nestřeba (dnes Malá muzika Nauše Pepíka). Skupina odehrála během roku několik vystoupení již s převážně vlastním repertoárem, ze kterého se osm skladeb objevilo na CD „Kráska a zvíře“, zrealizovaném v listopadu 1994 v plzeňském nahrávacím studiu Avik. Vydání tohoto alba bylo zároveň labutí písní skupiny Reflex, která záhy po vydání zmíněného CD svou činnost ukončila.
Comeback II

Na sklonku roku 2009 se však skupina dává znovu dohromady, za klávesami stojí Venca Muchna, post zvukaře a nově druhého kytaristy obsadil Milan Šuba. Kapela usilovně sestavuje nový repertoár, tvořený zčásti staršími skladbami v nových aranžích, přičemž větší část vlastního repertoáru tvoří zcela nové skladby – pochopitelně nechybí rocková klasika jako Deep Purple, Alice Cooper, Van Halen či Ozzy Osbourne, ale díky instrumentální vyzrálosti a hlasu Zdeňka Kiliana, vytuněnému cigaretovým kouřem, si skupina už může „troufnout“ i na takové veličiny jako Jimi Hendrix, Metallica či Dire Straits. V pořadí již druhý comeback je symbolizován dvěma „ll“ v názvu a logu kapely refllex – má to i další důvody, kterými jsou např. existence časopisu „Reflex“, který v době původní skupiny Reflex ještě neexistoval, či, bohužel, existence takovýchto tancovačkových partiček:
http://reflex-rock.cz

Takže hrajem dál, protože co naplat:

Jak cesta klikatá je muzikantský žití,
nic není ze zlata, a přece nám za to stojí
hrát jako o život, co pořád někam chvátá...
To se pak rány snáze hojí…
Veřejný dialog
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "6284"
Ahoj nenašel by se někdo, kdo by měl nějaké nahrávky od skupiny BARBAROSSA. Měl jsem cca před 25 lety kazetu s nahrávkou jejich vystoupení a dodneška si pamatuji kousek jejich textu "Fatamorgána sílí a já mám strach, hrozný strach ...., Sahara, Nevada a všechny pouště, Sahara, Nevada, spálí nás ...". Někde se mi ztratila. Díky za případné tipy. Barry
Na chlubení to sice není, ale možná někde najdu naši historii.. :-) Milos
Ahoj. Pokud Miloš nic nenajde, tak tady mám nahrávku od Jindřicha Gregory ;-)
S pozdravem JaHo
čus,mám jednu srandu k Deceptu. Někdy v létě 93,4,5 hráli na parketu řáholec v Hodousicích pouťovou zábavu. Ten den,byl v tv film Hoří,má panenko!,kde při pouťovej zábavě něco začne hořet. A to se stalo i ten den,akorát nikdo nevěřil,že je to pravda,protože mnozí šli na pouťovou až po tom filmu. Já tam nebyl,ale ráno mi to říkali u nás v JZD,bylo to v sezóně a měl jsem službu v dílně.
Dávám sem odkaz na moje stránky, kde najdete seznam nahrávek co mám a co sháním. pokud budete mít někdo zájem o něco co mám a můžete mi i něco nabídnout, napište na uvedený E-mail. V nedávné době jsem sehnal cca 60 rockových raritních věcí, o Vánocích plánuji stránky aktualizovat.

http://rockoverarity.hostuju.cz/
Ahoj,nemá někdo něco od západočeské kapely Expander ?
Jen dodám, že skupina byla založena v roce 1986 v Plzni a hrála ve složení Daniel Dobiáš - voc,g
Martin Nový - g, Roman Heiný - bg, Miroslav Šír - ds, až do konce roku 1990.
Já vím,ale jen to sehnat. I když Dan Dobiáš asi něco má.Asi před půl rokem jsem mu psal a slíbil,že sežene,ale asi zapomněl
pegas
Pro lepší komunikaci je třeba více slov.
http://uloz.to/xMncM5Td/pegas-mp3
Ahoj.Má někdo nahrávky Nové Formace ?
http://uloz.to/xBTM9SjJ/titan-best-of-1985-2002cz-rar
Bože, to je nesmysl, co tu bylo napsané o Nové Formaci....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one