Historie skupiny Sapon
1983-85
Kapela vznikla v Plzni na přelomu roku 1983/84 ve složení Josef Zedník (bicí), Michal Štrauch,¨Miroslav Kulhánek (kytary) a Vladimír Sochací (basa). Asi 4 měsíce nato přišel zpěvák Vladimír Vápeník a tím byl SAPON komletní. Repertoár skupiny výrazně ovlivnil tehdy kulminující Heavy Metal a tak se na seznamu skladeb jako první objevili Iron Maiden, Judas Priest, Ozzy Osbourne, ale hlavně vlastní skladby stejného ražení. Nekompromisní prosazování tvrdé muziky se příznivě projevilo na návštěvnosti hned prvních vystoupení. I přes různé potíže s tehdejšími kulturními orgány to byl slibný rozjezd. V tomto období vznikly skladby jako "Jdou", "Jsi líná", "Dej mi" a téměř kultovní "Ďábel v nás", které hraje skupina dodnes.
1985-90
K prvním změnám sestavy došlo na jaře 1985. Kulhánek uvolnil místo Miroslavu "Jabkovi" Hanušovi a odešel k právě vznikající skupině Excalibur. S Hanušem přišla dominantní rychlá kytara, jak je slyšet z prvních demosnímků nahraných v roce 1985. Instrumentální přínos však nestačil vyvážit zhoršující se vztahy v kapele a tak na konci roku 1985 Štrauch využil nabídky a následoval Kulhánka do Excalibru. SAPON tedy zůstal ve čtyřech a právě v této sestavě se mu podařilo prorazit hranice plzeňska a získat si své publikum i mimo západní Čechy. Velkou zásluhu na tom měl tehdejší manažer skupiny Kamil Havlíček. V následujících letech se v kapele krátce objevila ještě druhá kytara (Miroslav Nohovec), klávesy (Martin Cíla), chvíli zpíval Radek Zíka a v roce 1989 vystřídal Sochacího Josef Štěpán. Na konci 80tých let patřil SAPON k těm několika skutečně metalovým kapelám, kterým se podařilo přes všechny komunistický klacky pod nohama hrát a díky projektu Rockmapa dokonce i nahrávat.
V 90tých letech SAPON fungoval už jen nárazově a pro zmapování tohoto období chybí informace (každej řiká něco jinýho).
1998-2002
Protože žádnej muzikant nevydrží dlouho nehrát , stačilo několik telefonátů , vhodný sklep-zkušebna a protože tahle sestava už tady jednou byla , proč ne zase SAPON? Zedník, Štrauch,¨Kulhánek a Sochací, tedy stejné složení jako na začátku. Pepa Zedník bohužel vydržel jenom rok (málo Mötorhead) a místo něj nastoupil Petr Šlapák (bývalý Excalibur). V této době vznikla dvě cédéčka, na kterých je celkem 15 nových věcí.
2003
Během tohoto roku odešel Michal Štrauch a zbytek kapely začal hledat nového kytaristu nebo klávesy. Vznikla nahrávka tří nových věcí s klávesistou Mílou Orcígrem (Turbo). Pak došlo k radikálnímu zlomu. Jelikož SAPON již dlouho úspěšně hrál čtyři písničky Karla Kryla upravené do rockové podoby, padlo rozhodnutí: 1) Skončit SAPON, protože stávající repertoár nešel hrát ve třech, a 2) založit novou kapelu v klasické sestavě - kytara, basa, bicí - která by hrála výhradně tvorbu Karla Kryla v rockové aranži tedy "Karel Kryl Rock Band".
Složení skupiny:
Miroslav Kulhánek (kytara)
Michal Štrauch (kytara)
Vladimír Sochací (basa)
Petr Šlapák (bicí)
Veřejný dialog
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "6284"
Ahoj nenašel by se někdo, kdo by měl nějaké nahrávky od skupiny BARBAROSSA. Měl jsem cca před 25 lety kazetu s nahrávkou jejich vystoupení a dodneška si pamatuji kousek jejich textu "Fatamorgána sílí a já mám strach, hrozný strach ...., Sahara, Nevada a všechny pouště, Sahara, Nevada, spálí nás ...". Někde se mi ztratila. Díky za případné tipy. Barry
Na chlubení to sice není, ale možná někde najdu naši historii.. :-) Milos
Ahoj. Pokud Miloš nic nenajde, tak tady mám nahrávku od Jindřicha Gregory ;-)
S pozdravem JaHo
čus,mám jednu srandu k Deceptu. Někdy v létě 93,4,5 hráli na parketu řáholec v Hodousicích pouťovou zábavu. Ten den,byl v tv film Hoří,má panenko!,kde při pouťovej zábavě něco začne hořet. A to se stalo i ten den,akorát nikdo nevěřil,že je to pravda,protože mnozí šli na pouťovou až po tom filmu. Já tam nebyl,ale ráno mi to říkali u nás v JZD,bylo to v sezóně a měl jsem službu v dílně.
Dávám sem odkaz na moje stránky, kde najdete seznam nahrávek co mám a co sháním. pokud budete mít někdo zájem o něco co mám a můžete mi i něco nabídnout, napište na uvedený E-mail. V nedávné době jsem sehnal cca 60 rockových raritních věcí, o Vánocích plánuji stránky aktualizovat.

http://rockoverarity.hostuju.cz/
Ahoj,nemá někdo něco od západočeské kapely Expander ?
Jen dodám, že skupina byla založena v roce 1986 v Plzni a hrála ve složení Daniel Dobiáš - voc,g
Martin Nový - g, Roman Heiný - bg, Miroslav Šír - ds, až do konce roku 1990.
Já vím,ale jen to sehnat. I když Dan Dobiáš asi něco má.Asi před půl rokem jsem mu psal a slíbil,že sežene,ale asi zapomněl
pegas
Pro lepší komunikaci je třeba více slov.
http://uloz.to/xMncM5Td/pegas-mp3
Ahoj.Má někdo nahrávky Nové Formace ?
http://uloz.to/xBTM9SjJ/titan-best-of-1985-2002cz-rar
Bože, to je nesmysl, co tu bylo napsané o Nové Formaci....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one