Sondy

Sondy

Jiráskovo divadlo Hronov
Historie skupiny Sondy
Sondy (1980-1981)

V roce 1981 vzniká čtyřčlenná bigbeatová českoskalická kapela Sondy, již oficiálně pod křídla bere Závodní klub ROH Máj Hronov. Členové kapely se znali už z dřívějšího působení českoskalické bigbeatové kapely Minaret. Byli to jednak samotný bývalý kapelník Minaretu a fanoušci a známí. Po roce působení se kapela rozpadá. K jejímu zániku výrazně přispěla nesympatie tehdejších úřadů a cenzura, omezení ze strany režimu vůči jimi hranému hudebnímu stylu. Název skupiny vymyslel bubeník Jiří Rejtar ze Starkoče. Neměl nijak důležité opodstatnění, musel být hlavně neutrální pro posudkovou uměleckou komisi Okresního kulturního střediska Náchod. Hráli v ustáleném obsazení Jaroslav Vlačiha (sólová elektrická kytara), Pavel Kohout (doprovodná elektrická kytara, zpěv, vedoucí souboru), Josef Vilhelm (baskytara) a Jiří Rejtar (bicí). Oficiálním vedoucím kapely byl Pavel Kohout. Zvukaře dělal Jiří Kašpar. Repertoár obsahoval kolem 25 -ti písniček. Vzory pro hraní byly podobné jako jejich předchůdci v Minaretu. Byly to hardrockové kapely např.: Black Sabbath, Led Zeppelin, Deep Purple, Nazareth, Budgie, Creedence, Slade, Lucifer`s Friend ,KISS atd. K anglickým písním těchto kapel přibyly i doplňující písně od českých interpretů a skupin jako např.: Jiří Schellinger, Katapult. Vlastní tvorbu písní a textů tvořil P. Kohout. Pro povinné kvalifikační přehrávky bylo třeba napsát české texty na anglické písničky např.: Paranoid od Black Sabbath. Zkoušky se zpočátku konaly jedenkrát do týdne v Jiráskově divadle v Hronově. Pro lepší dostupnost se později zkušebna přemístila do hasičské zbrojnice v nedaleké Třtici. Dne 29. března 1980 se kapela zúčastnila kvalifikačních přehrávek v Náchodě, na základě které byla zařazena do platové skupiny 20%. Sondy absolvovala kolem 10 -ti vystoupení na tanečních zábavách, akcích Závodního klubu ROH MAJ Hronov a v okolí České Skalice.
Veřejný dialog
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "6284"
Ahoj nenašel by se někdo, kdo by měl nějaké nahrávky od skupiny BARBAROSSA. Měl jsem cca před 25 lety kazetu s nahrávkou jejich vystoupení a dodneška si pamatuji kousek jejich textu "Fatamorgána sílí a já mám strach, hrozný strach ...., Sahara, Nevada a všechny pouště, Sahara, Nevada, spálí nás ...". Někde se mi ztratila. Díky za případné tipy. Barry
Na chlubení to sice není, ale možná někde najdu naši historii.. :-) Milos
Ahoj. Pokud Miloš nic nenajde, tak tady mám nahrávku od Jindřicha Gregory ;-)
S pozdravem JaHo
čus,mám jednu srandu k Deceptu. Někdy v létě 93,4,5 hráli na parketu řáholec v Hodousicích pouťovou zábavu. Ten den,byl v tv film Hoří,má panenko!,kde při pouťovej zábavě něco začne hořet. A to se stalo i ten den,akorát nikdo nevěřil,že je to pravda,protože mnozí šli na pouťovou až po tom filmu. Já tam nebyl,ale ráno mi to říkali u nás v JZD,bylo to v sezóně a měl jsem službu v dílně.
Dávám sem odkaz na moje stránky, kde najdete seznam nahrávek co mám a co sháním. pokud budete mít někdo zájem o něco co mám a můžete mi i něco nabídnout, napište na uvedený E-mail. V nedávné době jsem sehnal cca 60 rockových raritních věcí, o Vánocích plánuji stránky aktualizovat.

http://rockoverarity.hostuju.cz/
Ahoj,nemá někdo něco od západočeské kapely Expander ?
Jen dodám, že skupina byla založena v roce 1986 v Plzni a hrála ve složení Daniel Dobiáš - voc,g
Martin Nový - g, Roman Heiný - bg, Miroslav Šír - ds, až do konce roku 1990.
Já vím,ale jen to sehnat. I když Dan Dobiáš asi něco má.Asi před půl rokem jsem mu psal a slíbil,že sežene,ale asi zapomněl
pegas
Pro lepší komunikaci je třeba více slov.
http://uloz.to/xMncM5Td/pegas-mp3
Ahoj.Má někdo nahrávky Nové Formace ?
http://uloz.to/xBTM9SjJ/titan-best-of-1985-2002cz-rar
Bože, to je nesmysl, co tu bylo napsané o Nové Formaci....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one