Spektrum Rock /Hradec Králové/ (aktivní)

Spektrum Rock.PNG
Historie skupiny Spektrum Rock
SPEKTRUM
(1972 - s přestávkami dodnes) Hradec Králové
Tato královehradecká rocková legenda vznikla už někdy v roce 1972, kdy mladý talentovaný kytarista Jiří Kubát okolo sebe shromáždil další stejně mladé, instrumentálně zdatné hráče, za účelem provozování stylu, který v té době u nás letěl - blues rocku. Skupinu Spektrum, jak se tehdy nazvali tak tvořili: Jiří Kubát (voc, lg), Oldřich Kopecký (bg, voc), Petr Štěpánek (ks) a Robert Keller (ds).

Soubor se nezaměřoval jen na interpretaci převzatých věcí (J. Hendrix, Cream), ale začal se prosazovat i svými vlastními skladbami. V letech 1972 - 75 se o něm hovořilo jako o nejlepším ve východních Čechách, což nakonec potvrdil nejen na tehdejších soutěžních rockových přehlídkách (první místa na festivalech v Příbrami - 1973 a v Ústí nad Orlicí - 1975) ale hlavně svými koncertními aktivitami (vystoupil mj. i v rockovém centru v Praze na Rokosce). V té době jeho největším hitem byla rocková adaptace známé Smetanovy Vltavy.

V roce 1975 vystřídal za bicími Kellera bubeník Miloš Bílek (ex-Avernus), ale skupina příliš dlouho pohromadě nevydržela, neboť vzápětí musel odejít na vojnu její hlavní motor - Jiří Kubát. Zbylá trojice se rozhodla pokračovat, ale protože Spektrum rovnalo se hlavně Kubát, změnila po čas jeho „služby vlasti“ název na Fragment. Po jeho návratu se samozřejmě přejmenovala zpět na Spektrum a v letech 1978 - 80 vystupovala znovu ve svém typickém nástrojovém obsazení. Po odchodu Štěpánka (po mnoha různých peripetiích - např. roční působení v chebském Naturalu - se objevil v roce 1984 na místě klávesáka u známého plzeňského bandu Odyssea) se opět smrskla na trio, přičemž co se týče hudební stránky, zaměřila se na interpretaci tehdy u nás rozjíždějícího se jižanského rocku (viz. ZZ Top, Johny Winter, Steve Miller Band).

Situace se poněkud radikálněji změnila v roce 1982, kdy došlo ke změnám na postě baskytary - Kopeckého vystřídal Miroslav Kadavý (ex-Genese), a navíc se ve skupině objevil jazzový flétnista, saxofonista a zpěvák Martin Brunner (ex-Kontraband, ex-Ventil Duo). Kvalitní instrumentální výbava všech hudebníků, jemnější příklon k jazzově laděnému blues rocku (díky flétně i jistá podobnost s tvorbou Jethro Tull) a Kubátův celkem schopný skladatelský um - tyto všechny atributy dohromady skupinu posunuly opět k úspěchům na různých rockových přehlídkách; jmenujeme druhé místo na Beat salonu 1984 nebo účast na „Rockovém maratónu“ v Praze. Objevila se dokonce na vinylovém kotouči - na sampleru „Rockový maratón“ (1985). Tehdy se čekal možná ještě větší vzestup, nicméně české publikum té doby už zajímala trochu jiná hudba - i přes temné roky fandilo stále nové vlně, ale hlavně se zaměřilo na heavy metal. Takže to Spektrum (stejně jako jiné, podobně hrající soubory) i když nezaviněně, trochu odneslo.

V roce 1986 odešel Brunner, kterého nahradil Milan Dědek (ks, harm, sax), nicméně i přesto se skupina probojovala na pražský Rockfest 87. V roce 1989 se opět vrátil Brunner a odešel Dědek.

Hudba souboru byla hlavně záležitostí kytaristy a zpěváka Jiřího Kubáta, přičemž zejména jeho pomalé skladby snesou hodně vysoké měřítko. Jeho zastřený, ve vyšších polohách až „semelkovský“ hlas vlastně jen podbarvoval písně založené na kytarovém vybrnkávání, a mající jakoby zasněně melancholický výraz. Kromě Kubáta se po svém příchodu skladatelsky uplatňoval i Martin Brunner, ale v mnohem menší míře. Texty skupině psal skoro výhradně bubeníkův jmenovec Jan Bílek.

Formace Spektrum měla tak trochu smůlu. Byla skvěle instrumentálně a celkem i skladatelsky vybavená, jenomže se jí do cesty postavilo několik skutečností, které ji jakoby „stahovaly pod vodu“. Hrát v 70. letech nebyl žádný med a v 80. letech jazz-rockery a blues-rockery donutily k ústupu z pozic soubory nové vlny. Spektrum navíc pocházelo z „provinčního“ Hradce Králové a přestože místním orgánům jeho existence ani nijak příliš nevadila, stále to na nějaký zásadní úspěch bylo málo. Být z Prahy, možná by se zapsali do paměti posluchačů stejně jako třeba Flamengo nebo Blue Effect...

Zdroj: Zdeněk Fikar
Veřejný dialog
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "6284"
Ahoj nenašel by se někdo, kdo by měl nějaké nahrávky od skupiny BARBAROSSA. Měl jsem cca před 25 lety kazetu s nahrávkou jejich vystoupení a dodneška si pamatuji kousek jejich textu "Fatamorgána sílí a já mám strach, hrozný strach ...., Sahara, Nevada a všechny pouště, Sahara, Nevada, spálí nás ...". Někde se mi ztratila. Díky za případné tipy. Barry
Na chlubení to sice není, ale možná někde najdu naši historii.. :-) Milos
Ahoj. Pokud Miloš nic nenajde, tak tady mám nahrávku od Jindřicha Gregory ;-)
S pozdravem JaHo
čus,mám jednu srandu k Deceptu. Někdy v létě 93,4,5 hráli na parketu řáholec v Hodousicích pouťovou zábavu. Ten den,byl v tv film Hoří,má panenko!,kde při pouťovej zábavě něco začne hořet. A to se stalo i ten den,akorát nikdo nevěřil,že je to pravda,protože mnozí šli na pouťovou až po tom filmu. Já tam nebyl,ale ráno mi to říkali u nás v JZD,bylo to v sezóně a měl jsem službu v dílně.
Dávám sem odkaz na moje stránky, kde najdete seznam nahrávek co mám a co sháním. pokud budete mít někdo zájem o něco co mám a můžete mi i něco nabídnout, napište na uvedený E-mail. V nedávné době jsem sehnal cca 60 rockových raritních věcí, o Vánocích plánuji stránky aktualizovat.

http://rockoverarity.hostuju.cz/
Ahoj,nemá někdo něco od západočeské kapely Expander ?
Jen dodám, že skupina byla založena v roce 1986 v Plzni a hrála ve složení Daniel Dobiáš - voc,g
Martin Nový - g, Roman Heiný - bg, Miroslav Šír - ds, až do konce roku 1990.
Já vím,ale jen to sehnat. I když Dan Dobiáš asi něco má.Asi před půl rokem jsem mu psal a slíbil,že sežene,ale asi zapomněl
pegas
Pro lepší komunikaci je třeba více slov.
http://uloz.to/xMncM5Td/pegas-mp3
Ahoj.Má někdo nahrávky Nové Formace ?
http://uloz.to/xBTM9SjJ/titan-best-of-1985-2002cz-rar
Bože, to je nesmysl, co tu bylo napsané o Nové Formaci....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one