Stará škola (aktivní)

Historie skupiny Stará škola
Stará škola

Stará škola

1984
Hardrocková skupina Stará škola vznikla v Ústí nad Labem v zimě roku 1983. Vyvinula se z předchozího bluesrockového seskupení Omnia Blues Band, to zase vzniklo na základě činnosti bigbeatové kapely S-D-R. Již v této kapele (která byla založena v létě 1980) se setkali bratři Šteflové (Vítězslav Štefl – kytara, zpěv, Dalibor Štefl – baskytara, zpěv) a Petr Štícha (bicí nástroje, zpěv). Tato sestava odehrála od dubna 1981 několik koncertů a zábav. Potom ale Petr Štícha musel nastoupit základní vojenskou službu. Bratři Šteflové hledali dočasný záskok a našli ho v Pavlovi „Špína“ Doležalovi. Jenže poté musel základní vojenskou službu nastoupit i Dalibor Štefl. Tím skončila skupina S-D-R.

Vítězslav Štefl musel tedy hledat dočasný záskok i na basovou kytaru. Spolu se „Špínou“ na jaře 1983 zlanařil nejdříve Petra Bultase (kytara, zpěv, ex RTG), poté Pavla „F“ Janáčka (baskytara, zpěv, ex Dehet), v tuto dobu přišel i David Žalud (saxofon) a v červnu 1983 sestavu doplnil Jiří Vopička (klávesové nástroje, zpěv, ex Mohutná křeč). Tak vznikla kapela Omnia Blues Band (OBB), která byla zaměřena na blues a blues rock. OBB odehráli několik vystoupení už od začátku s velkým ohlasem ze strany fanoušků a úspěšně se prezentovali i oficiálně na tehdy povinných přehrávkách. Skupina ale byla nucena změnit si jméno (název podle přehrávkové komise prý zněl moc západně ..!). Protože přehrávky byly na podzim, skupina dostala termín na vymyšlení nového názvu do konce kalendářního roku. A tak v prosinci 1983 vznikl název STARÁ ŠKOLA (tak půl na půl podle hudebního zaměření i podle místa zkušebny kapely). Celkový hudební vývoj skupiny, který inklinoval k hard rocku, však přestával vyhovovat některým členům a tak na přelomu let 1983/1984 odešli Pavel „Špína“ Doležal, David Žalud a Pavel „F“ Janáček. Bicích nástrojů se zase ujal z vojenské služby se navrátivší Petr Štícha. Za Dalibora Štefla, který byl tehdy stále ještě vázán vojenskou prezenční službou, nastoupil a basového postu se v únoru 1984 dočasně ujal Zdeněk Pazourek, tehdy člen Státního divadla v Ústí nad Labem. Stará škola v tomto obsazení odehrála několik vystoupení. Na sklonku roku 1984 Zdeněk Pazourek odešel a baskytary se v lednu 1985 konečně chopil z vojenské služby se navrátivší Dalibor Štefl. Jízda Staré školy mohla začít. A taky tedy začala!!!

Na začátku stála Stará škola tedy v tomto složení: Dalibor Štefl (baskytara, zpěv), Petr Štícha (bicí nástroje, zpěv), Vítězslav Štefl (kytara, zpěv), Jiří Vopička (klávesy, zpěv) a Petr Bultas (kytara, zpěv). Začaly přibývat koncerty, začaly přibývat zábavy (tehdy pod názvem „čaje“), dostalo se i na festivaly (poprvé např. Rock na Labi atd.). Počet vystoupení začal utěšeně narůstat. Totéž lze prohlásit i o síle těchto koncertů a tomu odpovídajícímu ohlasu fanoušků i médií (novinové články, rozhovory v rádiu...).

Vystoupení bylo čím dál víc a víc, dalo se jich počítat na stovky. Skupina si také začala kolem sebe vytvářet i vlastní technickou sekci, která se nemalou měrou podílela na image celé kapely. Tento rozsáhlý technický tým postupem doby tvořili i takoví, kteří se později vypracovali na současné přední posty českých hudebních scén. K interní technice postupem času patřili tedy např. Vladimír Neubauer (světelný park, dnes fa Neubauer LSV – Neubauer Lighting Sound Video, scénické a efektové osvětlení, www.neubauer-lsv.cz), Ladislav Veselý (zvuk, dnes fa P. A. VEL), Eduard Svoboda (zvuk, dnes fa ES-Electronic Sound), Jiří Zámečník (zvuk, dnes fa Zvuk Zámečník) a Vlasta Neubauer (efekty, filmové dotáčky, dnes fa Neubauer LSV, www.neubauer-lsv.cz). Dalšími členy technického zázemí byli např. František Kucej (doprava), Milan Pavelka (technik, efekty), Miroslav Kuchyňka (doprava) + celá řada dalších ... Skupina svá vystoupení tehdy realizovala až se sedmi osobami technické sekce(!). Její produkce totiž obsahovala nejen rozsáhlý světelný park, ale i mlhu (tzv. suchý led), kouř, filmové dotáčky na plátno, natažené po celé délce jeviště za bicí soupravou, stroboskop, skupina měla tehdy zvlášť zvukaře pro P.A. systém a zvlášť pro pódiovou aparaturu atd.

Na podzim roku 1986 odešel na rok kvůli „vojně“ klávesák Jiří Vopička a Stará škola pokračovala bez něj. A to až do dubna 1987, kdy na rok musel na „vojnu“ i Vítězslav Štefl. Stará škola zkoušela tedy ve třech, ale na konci května odešel Petr Bultas. Zbývající členové, Dalibor Štefl a Petr Štícha, drželi přesto jméno Staré školy až do podzimu 1987, kdy se z „vojny“ vrátil Jiří Vopička. Trio pak muselo ještě počkat na konec března 1988, kdy se konečně z „vojny“ vrátil i Vítězslav Štefl. Takže znova na startovní čáře...
V této na dlouhou dobu ustálené sestavě (Dalibor Štefl – bg, voc, Petr Štícha – dr, voc, Vítězslav Štefl – g, voc, Jiří Vopička – key, voc) se začal produkovat hard rock, narůstal opět počet koncertů, zábav i prestižních festivalů (včetně např. Beatsalonu, Rocku na Labi, Rockové Mimoni...), vystoupení nabírala na mohutnosti, jezdilo se po celé republice, v severočeském kraji se hrálo snad na všech místech, kapela si zahrála i s mnoha špičkami naší hudební scény (např. Olympic, Laura a její tygři, František Ringo Čech, Yo Yo Band...).

Stará škola začala i častěji nahrávat po studiích (tehdy nejčastěji ve studiu Československého, později Českého rozhlasu v Ústí nad Labem, kde si na klávesy pohostinsky zahrál i hudební režisér Ladislav Svoboda), došlo i na studia televizní (např. v roce 1990 nahrála v ČST na Kavčích Horách svůj videoklip Krásná lady...) atd. V tomto období Stará škola také natočila svou první desku, LP STARÁ ŠKOLA, které pod produkcí Dalibora Štefla nahrávala ve studiích SONO v Praze.

Desku poté vydala ještě v klasické, vinylové podobě firma BestI.A. a tak se Stará škola stala jedinou severočeskou hardrockovou skupinou, která měla LP, prostě fošnu, asfalt. Stejný materiál vydala potom tato firma i na MC.

Během působení této sestavy stanul organizačně v jejím čele klávesák Jiří Vopička, který dovedl připravit velmi dobře mnoho koncertů, festivalů, zábav a prestižních akcí. Mezi nejvydařenější rozhodně patřily pohodové oslavy desetiletého trvání kapely, kdy byla přítomna televize, tisk i rozhlas a kapele přišli popřát i známé tváře kulturního i společenského života a to včetně primátora města Ústí nad Labem.

K příležitosti těchto oslav Stará škola také vydala své vzpomínkové CD STARÁ ŠKOLA 1984 – 1994.

Začátkem devadesátých let začala Stará škola okamžitě mapovat nově vznikající scény a kluby, rozjela se spolupráce s novými kapelami, skupina se více soustředila na festivaly, ke slovu přišly i další projekty (Vítězslav Štefl a jeho spolupráce s magazínem MUZIKUS – seriály Kytaroví velikáni, Letem kytarovým světem a další seriály a články, učebnice Rocková kytara I + II + III (+ MC a CD), encyklopedie 33 + 333 světových kytaristů, 15 + 3 světových kytaristů..., patří sem projekt První české rockové kytarové školy, novely, notové sešity Podzimní nálady, rozhlasové pořady, multimediální projekt Kámen a hrad atd.)

V létě roku 1994 ale ohlásil svůj odchod Jiří Vopička. Tento dlouholetý klávesák a zároveň organizační duše kapely odešel po vzájemné dohodě v srpnu 1994 a téměř okamžitě jeho post obsadil Michal „Lord“ Mareček.

S tímto technickým muzikantem skupina ještě více zintenzívnila svou činnost, ale brzy se ukázalo, že ani Mareček tomuto tempu stačit nebude a tak prakticky přesně za rok, v září 1995, tento klávesák po vzájemné dohodě odešel také.

Členové skupiny se tehdy dohodli, že zůstanou v lety prověřené sestavě, takže od září 1995 až do podzimu 2009 kapela působila v klasickém triu, které se po nejrůznějších pódiích, zábavách, koncertech, festivalech a nahrávacích studiích pohybovalo od svého založení již přes 29 let...

Stará škola pak udělala dobře, že se vedle natočení nového alba včas rozhodla pustit se do přetáčení starých, prověřených trvalek, vyžadovaných fanoušky na koncertech a to rozhodně s lepším, současným zvukem a s řadou vychytávek včetně bonusů. Takže jak novinku Jen si dej! tak i obě alba ze série Remasters, Remaster Serie, Vol.1 a Remaster Serie, Vol.2, se podařilo vydat. Producentsky se na ních podílely následující subjekty a osobnosti, kterým tímto moc a moc děkujeme - bez nich by to prostě a jednoduše nešlo: UHS Ústecké hudební studio - Pavouk Records - p. Mgr. Tomáš Kříž (kytarista, baskytarista, hudební osobnost, člen mj. Black Sabbaky), Jan Domecký (šéf studia + zpěvák, kytarista, klávesák a leader kapely U.X.B), dále Petr Kůstka, náš letitý kamarád a příznivce, Ing. Jaroslav Bukáček (Severotisk, další náš letitý a věrný souputník a hlavní podporovatel), Martin Koranda (člen interního týmu Staré školy), Mgr. Milan Adámek (skvělá spolupráce ve studiu), Bc. Vít Černohlávek a Klára Štícjhová (prověřená dvojka při realizaci obalů) a řada dalších věrných včetně Carlose, který nám mnohdy vytrhl trn z paty a Honzy Dweyneeho Klenera, našeho obětavého webmastera. Podívejte se na odkaz Diskografie. A taky na Novinky. A vůbec - na všechno. A jinak... Long Live Rock and Roll!

Na podzim 2009 ohlásil svůj odchod Petr Štícha. Rozchod proběhl naprosto v pohodě, normálně, obě strany se nenechaly vyhecovat některými fanoušky a zůstaly v běžném kontaktu. Petr tak odešel po 27 letech existence Staré školy a celkem po cca 29 letech společného hraní.

Po vyhlášení konkurzu na místo bubeníka se celkem sešlo na 17 nabídek. Mnohdy i ze vzdálenějších míst (Praha, Trutnov). Po osobních setkáních a ve většině případů i zkouškách vyplynula čtyři jména a z nich Stará škola zvolila Martina Lapáčka, zkušeného bubeníka, působícího předtím např. ve 1202 Station. Navíc se zbylí členové, Vítek a Libor rozhodli, že původně Petrův pěvecký part si nerozdělí mezi sebe, ale svěří ho zpěvačce. A tou se stala Veronika Vavroušková.
Nová sestava začala zkoušet od poloviny prosince, koncertovat se začalo již od jara 2010. Skupina v novém složení se velice rychle sehrála, posunula svůj feeling k dalším rovinám a hlavně - všechny to neskutečně baví!
Na jaře roku 2011 Stará škola vydala svou novou desku, Vlci už přicházejí.
Počátkem roku 2012 pak došlo pro rychlý zánik několika scén a hudebních klubů k dvouměsíční časové prodlevě v koncertech, kterou kapela beze zbytku využila k nacvičování nových skladeb a unplugged verzím.
Během roku 2013 proběhlo natáčení nových skladeb.
Navíc došlo k převzetí a novému nastudování starých, lety prověřených skladeb. Na koncertech se jejich uvedení ujalo v pohodě.


Současné složení:
Veronika VAVROUŠKOVÁ – zpěv, percussion, flétny
Dalibor ŠTEFL – baskytary, foukací harmonika, percussion, zpěv
Martin LAPÁČEK – bicí nástroje, percussion
Vítězslav ŠTEFL – kytary, kytarové syntezátory, zpěv
Veřejný dialog
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "6284"
Ahoj nenašel by se někdo, kdo by měl nějaké nahrávky od skupiny BARBAROSSA. Měl jsem cca před 25 lety kazetu s nahrávkou jejich vystoupení a dodneška si pamatuji kousek jejich textu "Fatamorgána sílí a já mám strach, hrozný strach ...., Sahara, Nevada a všechny pouště, Sahara, Nevada, spálí nás ...". Někde se mi ztratila. Díky za případné tipy. Barry
Na chlubení to sice není, ale možná někde najdu naši historii.. :-) Milos
Ahoj. Pokud Miloš nic nenajde, tak tady mám nahrávku od Jindřicha Gregory ;-)
S pozdravem JaHo
čus,mám jednu srandu k Deceptu. Někdy v létě 93,4,5 hráli na parketu řáholec v Hodousicích pouťovou zábavu. Ten den,byl v tv film Hoří,má panenko!,kde při pouťovej zábavě něco začne hořet. A to se stalo i ten den,akorát nikdo nevěřil,že je to pravda,protože mnozí šli na pouťovou až po tom filmu. Já tam nebyl,ale ráno mi to říkali u nás v JZD,bylo to v sezóně a měl jsem službu v dílně.
Dávám sem odkaz na moje stránky, kde najdete seznam nahrávek co mám a co sháním. pokud budete mít někdo zájem o něco co mám a můžete mi i něco nabídnout, napište na uvedený E-mail. V nedávné době jsem sehnal cca 60 rockových raritních věcí, o Vánocích plánuji stránky aktualizovat.

http://rockoverarity.hostuju.cz/
Ahoj,nemá někdo něco od západočeské kapely Expander ?
Jen dodám, že skupina byla založena v roce 1986 v Plzni a hrála ve složení Daniel Dobiáš - voc,g
Martin Nový - g, Roman Heiný - bg, Miroslav Šír - ds, až do konce roku 1990.
Já vím,ale jen to sehnat. I když Dan Dobiáš asi něco má.Asi před půl rokem jsem mu psal a slíbil,že sežene,ale asi zapomněl
pegas
Pro lepší komunikaci je třeba více slov.
http://uloz.to/xMncM5Td/pegas-mp3
Ahoj.Má někdo nahrávky Nové Formace ?
http://uloz.to/xBTM9SjJ/titan-best-of-1985-2002cz-rar
Bože, to je nesmysl, co tu bylo napsané o Nové Formaci....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one