Tlustá Berta (aktivní)

Historie skupiny Tlustá Berta
Počátky jihočeské kapely Tlustá Berta jsou datovány někdy do roku 1991, avšak hmatatelné stopy v podobě domácí nahrávky se objevují teprve od roku 1992, který byl díky tomu označen za rok oficiálního vzniku kapely. Zakládající sestava, tehdy čtyřčlenná, byla tvořena Jiřím Konečným (bicí, zpěv), Vladimírem Masařem (basa), Vladimírem Šteflem (kytara, zpěv) a Zdeňkem Ledvinkou (kytara, zpěv). V této sestavě fungovala kapela asi půl roku, než se rozhodla vytvořit ještě post sólového zpěváka. Tím se nakonec stal Petr Kozlovský. V prozatím ustálené sestavě nahrála Berta demo "Tlustá Berta - To je kus" a tak jako mnoho dalších, putovala po jihočeských sálech, při čemž sváděla stále beznadějnější válku s rumem.
Skokem kupředu bylo pro Tlustou Bertu až odehrání několika koncertů s tehdy ještě nepříliš populárními, avšak již dobře známými, teplickými Kabáty. Za vrchol této spolupráce z blíže neurčeného období zhruba v polovině devadesátých let minulého století lze považovat vzniknuvší, dnes již zapomenutou, live nahrávku "Tlustá Berta - Živě". Kapela v té době hrála jednak vlastní tvorbu, jednak převzaté písničky, a to především od australských AC/DC.
Přibližně v roce 1996 - přesné časové údaje jsou v tomto období velkou vzácností, jelikož hradecký rum je opravdu podmanivé pití - vystřídal Jirku Konečného na jeho postu současný bicman Mára Růžička a kytaristu Vláďu Štefla Franta Mazanec. Tlustá Berta se opět pohnula kupředu, jejich vlastní tvorba začala pomalu vytlačovat z repertoáru zábav převzaté pecky a kapela se pomalu ale jistě začala vrývat do povědomí širšího okolí.
Někdy v druhé polovině devadesátých let jezdila Berta návštěvně velmi úspěšné dvojkoncerty se skupinou Sarach. Vše šlapalo perfektně, až příliš perfektně, takže Sarach z čista jasna ohlásili rozpad, načež se i zpěvák Petr Kozlovský odporoučel do kapely Kabanos. Odešel i kytarista Franta Mazanec, kterého okamžitě nahradil Milan "Miloň" Flachs z právě se rozpadnuvších se Sarach. Po usilovném hledání frontmana oslovila kapela Michala "Majkla" Chramostu, tehdy zpívajícího ve skupině Piggery. Ten nakonec souhlasil se střídavým účinkováním v obou kapelách a nakonec své původní působiště opustil a věnoval se pouze Bertě.
V takto ustálené sestavě se kapela zavřela ve dnech 24. 3. až 30. 4. roku 1999 v "Dodo" Doležalově žirovnickém studiu Hacienda, aby nahráli debutovou desku "Král zvířat". Po vydání alba získala Berta solidní základnu fanoušků, tedy i solidní motivaci pro další tvorbu. CD a MC "Král zvířat" je rovněž mnohými fanoušky označováno za to nejlepší, co kdy TB vydali. Kapela si díky větší popularitě v regionu ustálila zvukaře a modernizovala aparát.
Koncem roku 2000 z kapely odchází baskytarista "Jack" a jeho post obsazuje Dušan Riggo. V téhle lehce pozměněné sestavě nahrála Tlustá Berta v první půli roku 2001 album ----dieta----, využila při tom služeb stejného studia jako v případě debutu. V té době se stávají zábavy Tlusté Berty zdaleka nejvyhledávanějšími akcemi nejen v jihočeském regionu, nýbrž i v přilehlých okresech.
V tomto období se do kapely vrátil basák Vladimír "Jack" Masař a v létě 2004 se Tlustá Berta opět zavřela do studia Hacienda za účelem natočení již třetí řadovky, která pak dostala název "Peklo na Zemi". Na obal si kapela "vypůjčila" písmeno "B" z loga kapely Kabát. Kritiky té doby albu vytýkaly hlavně nepříliš zdařilé ploužáky, které se nemohou rovnat těm z předchozích dvou desek.
Kapela dále pokračovala v hraní tradičním zábavovým stylem, a jejich akce byly hojně navštěvovány. Ač kapela hrála v okruhu dvaceti kilometrů kolikrát i častěji, než jednou do měsíce, přicházelo na ni stále okolo pěti až sedmi stovek lidí, nezřídka více, občas však, jak už to tak bývá, i méně.
V Roce 2007 Tlustá Berta opouští zábavy a vydává se na koncerty. Vydává best of desku "15 let s vámi", v červnu si ji Kabáti zvou jako předskokana na českobudějovický a jihlavský koncert v rámci svého Corrida tour, kde nahrazují Walda Gang. Berta se tak opět díky Kabátům dostává do širšího povědomí, troufám si říci v rámci celých Čech. 27. října oslavila Tlustá Berta v jindřichohradeckém sále 15 let své existence, k čemuž si pozvala mimo Rybiček 48 i členy skupiny Kabát. Ota Váňa, Milan Špalek a Tomáš Krulich pozvání přijali a s Bertou si zahrály tři své písničky "Pohoda", "Malá dáma" a "Sex, drogy, rock´n´roll". Berta také zahajuje spolupráci s punkovou trojicí Rybičky 48 a z jejich společných akcí se rychle stává vyhledávané kratochvíle. 20. 8. tohoto roku rovněž začal fungovat projekt TB-Fans sdružující fanoušky jindřichohradecké legendy na internetu.
V roce 2008 vydává Tlustá Berta své čtvrté studiové album, tentokrát nesoucí název "Vítejte v džungli". Natočeno bylo jak jinak, než v Haciendě. Ve dvou skladbách tohoto alba hostuje i nadějný mladý basák Miloš Doležal ml. Album se nese ve velice pohodovém, umírňujícím duchu a sází spíše na zpěvné refrény, na rozdíl od syrového rokenrolu, s jakým se kapela představila v devětadevadesátém.
Počátkem roku 2009 Tlustá Berta vyhrála svou kategorii v soutěži "Naděje Beatu", pořádané radiem Beat, celý rok pak pilně koncertovala a užívala stále ještě vysoké popularity.
Složení skupiny:

Michal Chramosta - zpěv
Marek Růžička - bicí
Zdeněk Ledvinka - kytara
Milan Flachs - kytara
Petr Hrabě - basskytara
Veřejný dialog
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "9244"
Ahoj nenašel by se někdo, kdo by měl nějaké nahrávky od skupiny BARBAROSSA. Měl jsem cca před 25 lety kazetu s nahrávkou jejich vystoupení a dodneška si pamatuji kousek jejich textu "Fatamorgána sílí a já mám strach, hrozný strach ...., Sahara, Nevada a všechny pouště, Sahara, Nevada, spálí nás ...". Někde se mi ztratila. Díky za případné tipy. Barry
Na chlubení to sice není, ale možná někde najdu naši historii.. :-) Milos
Ahoj. Pokud Miloš nic nenajde, tak tady mám nahrávku od Jindřicha Gregory ;-)
S pozdravem JaHo
čus,mám jednu srandu k Deceptu. Někdy v létě 93,4,5 hráli na parketu řáholec v Hodousicích pouťovou zábavu. Ten den,byl v tv film Hoří,má panenko!,kde při pouťovej zábavě něco začne hořet. A to se stalo i ten den,akorát nikdo nevěřil,že je to pravda,protože mnozí šli na pouťovou až po tom filmu. Já tam nebyl,ale ráno mi to říkali u nás v JZD,bylo to v sezóně a měl jsem službu v dílně.
Dávám sem odkaz na moje stránky, kde najdete seznam nahrávek co mám a co sháním. pokud budete mít někdo zájem o něco co mám a můžete mi i něco nabídnout, napište na uvedený E-mail. V nedávné době jsem sehnal cca 60 rockových raritních věcí, o Vánocích plánuji stránky aktualizovat.

http://rockoverarity.hostuju.cz/
Ahoj,nemá někdo něco od západočeské kapely Expander ?
Jen dodám, že skupina byla založena v roce 1986 v Plzni a hrála ve složení Daniel Dobiáš - voc,g
Martin Nový - g, Roman Heiný - bg, Miroslav Šír - ds, až do konce roku 1990.
Já vím,ale jen to sehnat. I když Dan Dobiáš asi něco má.Asi před půl rokem jsem mu psal a slíbil,že sežene,ale asi zapomněl
pegas
Pro lepší komunikaci je třeba více slov.
http://uloz.to/xMncM5Td/pegas-mp3
Ahoj.Má někdo nahrávky Nové Formace ?
http://uloz.to/xBTM9SjJ/titan-best-of-1985-2002cz-rar
Bože, to je nesmysl, co tu bylo napsané o Nové Formaci....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one