Vitacit

Vitacit

Historie skupiny Vitacit
Skupinu založil 1976 v Roztokách u Prahy basový kytarista Pavel "Kuře" Hejč se svými vrstevníky ve věku "školou povinném": Jiřím Kadlecem (kytara, zpěv), Tomášem Vyhnalíkem (klávesy) a Karlem Adamem (bicí). Inspiraci nacházeli v repertoáru britských hardrockových souborů Deep Purple a Black Sabbath. Po prvním veřejném vystoupení se kvarteto rozšířilo o kytaristu Jaroslava Kunku a bubeníka Tomáše Hubáčka, když Hejč převzal funkci druhého kytaristy a přeškolil se na basovou kytaru. Adam, autor názvu skupiny, ale i prvních původních písní, se 1978 stal leaderem. To už se pozornost soustředila na charismatickou osobnost zpěváka Danna "Zeppelina" Horynu, vzhlížejícího se v Robertu Plantovi, a trio Adam, Hejč a Horyna doplnili Jiří Löffelmann (kytara) a Václav Pokorný (bicí). V roce 1981 se Vitacit prvně představil pražskému publiku jako předkapela populárního Abraxasu a tím si otevřel dveře do významných rockových klubů a sálů v hlavním městě.

Přestože se ani Vitacit nevyhnul doteku aktuální nové vlny (epizodní vliv Police), orientace souboru se postupně posouvala z hard rocku k heavy metalu. Mezitím proběhly další personální změny: Karla Adama, který nastoupil na vojnu, nahradil 1982 Luděk Adámek (od 1985 leader skupiny), Horyna a Pokorný pendlovali mezi Vitacitem a na tanečních zábavách žádanou skupinou Benefit, odchod Löffelmanna kompenzoval příchod kytaristy Michaela "Mecha" Bohumela. Přestože skupina pořídila 1984 čtyři nahrávky ve studiu Československého rozhlasu (nevyšly na deskách), odchod Horyny v roce 1985 signalizoval krizi. O úspěšném comebacku a konečném příklonu k metalu rozhodli ještě 1985 noví lidé – ve skupině TAM objevený zpěvák Ladislav Křížek a kytarista karvinské skupiny Žádná křeč Miloš Doležal, který zacelil mezeru po emigrantovi Bohumelovi a jeho krátkodobém nástupci Albertu Čížkovi. Křížek spěl rychle k postavení hvězdy, Doležalovi umožňovala jeho zručnost a technika uplatnit v metalu módní "speed". Oba byli pilní autorsky a zcela přestavěli repertoár souboru, jehož stoupající renomé potvrdila 1986 pozvánka k vystoupení v 1. ročníku Rockfestu. Posluchači Větrníku, jediného rozhlasového pořadu, který se v té době zabýval rockovou hudbou, prosadili ve své anketě Vitacit na druhé místo mezi objevy roku 1986, celkově byla kapela šestá, stejně jako jeho nahrávka To se nesmí stát. Přestože skupina opakovaně natáčela ve studiu Martina Kratochvíla, prvního singlu Strach/Poutník životem se dočkala až 1989. To už se s ní v březnu 1987 rozloučil na koncertu v pražské Lucerně Ladislav Křížek, který přistoupil na nabídku ostravské skupiny Citron, a vojáci povolali Pavla Hejče. Vitacit hrál dočasně ve třech pod vedením Doležala, který rovněž zpíval. Přestože se na tomto postu neustále zlepšoval, následující rok 1988 byl pro skupinu kritický. Nejvíce se o ní psalo v souvislosti s účinkováním ve filmu režiséra Radovana Urbana Horká kaše, pro který nahrála několik písní včetně duetu se zpěvačkou Lucií Bílou. Tu si také Vitacit pozval na prestižní Metalové matiné v rámci Rockfestu. Doležal se zase blýskl na turné v rozšířené sestavě Kocábova a Pavlíčkova Výběru. Vitacit opustil Václav Pokorný a Doležal doporučil na jeho místo svého bývalého spoluhráče z Ostravy Ivana Poláka. V říjnu 1988 se na koncertu v Praze na Smíchově znovu připojil k Vitacitu Hejč, po odchodu z Citronu si s kapelou občas jako host zazpíval Křížek.

V září 1990 vydal Vitacit své první album Vzhůru přes oceán, které nahrál v sestavě Doležal (kytara, zpěv, syntezátory), Hejč (kytara, doprovodný vokál), Adámek (basová kytara, doprovodný vokál) a Polák (bicí). Autorem všech deseti písní a většiny textů byl Doležal, jenž se však 7. 5. 1991 rozloučil na pódiu Lucerny s kapelou a odcestoval na půl roku do USA, kde studoval na kytarové škole v Los Angeles. Hejč a Adámek vyhledali nové hráče a 1992 nahráli a vydali druhé album Máte se hnout, na kterém se s k nim připojili Fanny Stehlík (zpěv, harmonika), Petr Eda Kocour (kytara) a Štěpán Smetáček (bicí), v doprovodných vokálech rovněž Lucie Bílá a Marcela Březinová. Toto obsazení, které se shlédlo v americkém street rocku, se však neprosadilo a 1995 se znovu prosadil Doležal, který vsadil na sestavu Libor Matějčik (kytara), Karel Adam (basová kytara) a Daniel Hafstein (bicí). Přestože "přitvrdili" na albech Navostro a Zaživa mrtví, Doležal už v té době žil mimo Prahu a jeho zájmy se upíraly k rozběhnutí nahrávacího studia v Žirovnici. Vitacit se scházel jen nepravidelně a v červenci 1998 definitivně ukončil činnost.
Od roku 2009 Vitacit opět hraje, ale už bez Miloše Doležala, zato však s Ladislavem Křížkem.
Veřejný dialog
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "6284"
Ahoj nenašel by se někdo, kdo by měl nějaké nahrávky od skupiny BARBAROSSA. Měl jsem cca před 25 lety kazetu s nahrávkou jejich vystoupení a dodneška si pamatuji kousek jejich textu "Fatamorgána sílí a já mám strach, hrozný strach ...., Sahara, Nevada a všechny pouště, Sahara, Nevada, spálí nás ...". Někde se mi ztratila. Díky za případné tipy. Barry
Na chlubení to sice není, ale možná někde najdu naši historii.. :-) Milos
Ahoj. Pokud Miloš nic nenajde, tak tady mám nahrávku od Jindřicha Gregory ;-)
S pozdravem JaHo
čus,mám jednu srandu k Deceptu. Někdy v létě 93,4,5 hráli na parketu řáholec v Hodousicích pouťovou zábavu. Ten den,byl v tv film Hoří,má panenko!,kde při pouťovej zábavě něco začne hořet. A to se stalo i ten den,akorát nikdo nevěřil,že je to pravda,protože mnozí šli na pouťovou až po tom filmu. Já tam nebyl,ale ráno mi to říkali u nás v JZD,bylo to v sezóně a měl jsem službu v dílně.
Dávám sem odkaz na moje stránky, kde najdete seznam nahrávek co mám a co sháním. pokud budete mít někdo zájem o něco co mám a můžete mi i něco nabídnout, napište na uvedený E-mail. V nedávné době jsem sehnal cca 60 rockových raritních věcí, o Vánocích plánuji stránky aktualizovat.

http://rockoverarity.hostuju.cz/
Ahoj,nemá někdo něco od západočeské kapely Expander ?
Jen dodám, že skupina byla založena v roce 1986 v Plzni a hrála ve složení Daniel Dobiáš - voc,g
Martin Nový - g, Roman Heiný - bg, Miroslav Šír - ds, až do konce roku 1990.
Já vím,ale jen to sehnat. I když Dan Dobiáš asi něco má.Asi před půl rokem jsem mu psal a slíbil,že sežene,ale asi zapomněl
pegas
Pro lepší komunikaci je třeba více slov.
http://uloz.to/xMncM5Td/pegas-mp3
Ahoj.Má někdo nahrávky Nové Formace ?
http://uloz.to/xBTM9SjJ/titan-best-of-1985-2002cz-rar
Bože, to je nesmysl, co tu bylo napsané o Nové Formaci....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one